rómskych žien vo veku 15 až 26 rokov.
SABINOV. Občianske združenie Romix zo Sabinova v spolupráci s komunitnými pracovníkmi mesta vypracovali projekt Me som Romaňi džuvli. A...? (Som rómska žena. A...?), ktorý bol podporený Slovensko-českým ženským fondom v rámci grantového kola Posilnenie dievčat a mladých žien a ich líderských zručností. Hlavným cieľom je sprostredkovať odborné informácie dievčatám i mladým ženám v oblasti ženských práv, výchovy k rodovej rovnosti a odbúravaniu rodových stereotypov.
Aj Rómky chcú byť vzdelané
"Chceme vyzdvihnúť sebavedomie rómskych žien, pretože keď k nám prvýkrát prišli, tak sa mi zdalo, že boli naučené, že im do rúk patrí iba metla. Boli veľmi nesmelé, keď sme ich učili šiť, štrikovať alebo háčkovať. Niektoré z nich sa do týchto aktivít zapájali veľmi iniciatívne," uviedol Jozef Haloga, koordinačný pracovník združenia. "Týmto projektom chceme ukázať, že aj rómske ženy môžu byť vzdelané a môžu zarábať. Pretože, keď nemajú vzdelanie, tak sa len veľmi ťažko presadia na trhu práce," povedal nám Ladislav Duda, štatutár združenia.
Nabúranie patriarchátu
"U Rómov ostal patriarchát doteraz. Rómske ženy stáli väčšinou v úzadí a sú dvojnásobne znevýhodňované, nielen ako ženy, ale aj ako Rómky," povedala Stanislava Šoltýsová, komunitná sociálna pracovníčka. "Nechceme im nasilu vtláčať padanie stereotypov, pretože je to neprirodzené. Nechceme rozhodiť tradičnú rómsku rodinu, pretože zvyky sú v nich hlboko zakorenené. Ale ženy nemusia byť podceňované a diskriminované. Môžu vidieť, že je aj iná cesta," odpovedala S. Šoltýsová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.