Exmanželskej dvojici sa podarilo od troch dôchodcov z Popradu vylákať spolu 165-tisíc korún.
KEŽMAROK/POPRAD. Na súde sa obaja priznali. Sudca im pod podmienkou vrátenia peňazí poškodeným vymeral iba podmienečné tresty. Podľa polície ide o výnimočnú situáciu. Podobné podvody sa totiž len ťažko darí odhaľovať. Prípady, kedy súd podvodníkov potrestá, a navyše sa peniaze vrátia majiteľom, možno spočítať na prstoch jednej ruky.
Pokazené auto
S podvodmi v meste Poprad začala Zlatica S. na jar 2004. Prvou obeťou sa stala 73-ročná dôchodkyňa. Spolu s dosiaľ neznámym spoločníkom sa pri nej pristavili s autom. Poprosili ju, či by im nepožičala peniaze na odtiahnutie po nehode, ktorá sa im stala v Liptovskom Mikuláši. Ako protihodnotu jej mali nechať dva kufríky s počítačmi, po ktoré prídu a vrátia jej aj požičané peniaze. Dôverčivá dôchodkyňa dvojicu zavolala domov, kde im dala 13 500 korún. Odvtedy ich už nevidela.
Tisíce dolárov
O niekoľko mesiacov neskôr sa Lučenčanka vybrala do metropoly pod Tatrami na "lov" znova. Tentoraz sama. Obeťou sa stala 79-ročná dôchodkyňa. Zlatica S. ju zastavila na námestí. Žiadala od nej peniaze na opravu kamióna, ktorý stojí odstavený desať kilometrov od Popradu. Ako zálohu jej nechala kovový kufrík, kde malo byť 300-tisíc dolárov. Babička jej naletela a dala jej 24-tisíc korún. Po troch hodinách sa odvážila otvoriť kufrík. Bol prázdny.
Dôchodkyňu sme oslovili. Po synovi nám však odkázala, že nechce s nami hovoriť. "Nehnevajte sa, prosím. Mama je veľmi chorá. Odkedy sa stala obeťou podvodníkov, jej zdravotný stav sa zhoršil a je voči cudzím ľuďom veľmi nedôverčivá," vysvetlil nám syn poškodenej.
Okradli ho dvakrát
Najhoršie obišiel 85-ročný Popradčan. Zaltica S. a Atilla D. od neho vymámili 17-tisíc korún a 400 eur, navyše ho okradli o ďalších 2 400 eur. Dôchodca sadol na lep podobnej historke, ako jeho predchodcovia. Dvojica mu nahovorila, že potrebuje peniaze na opravu pokazeného kamióna, stojaceho na poľských hraniciach. Za pôžičku mu nechali dve kožené tašky a 50 bankoviek v hodnote sto dolárov. Starček im najskôr požičal peniaze. Pri spisovaní potvrdenia sa jeden z dvojice opýtal, či môže použiť toaletu. Namiesto vykonania potreby sa však vkradol do spálne a odtiaľ mu ukradol eurá vložené v obálke. Popradčan až po odchode zistil, že je bez peňazí, navyše že 50- dolárové bankovky sú iba obyčajné účtenky.
Podvodníci pred súdom? Unikát
Podvodníkov sa podarilo usvedčiť vďaka dobrej práci polície a prokuratúry. Polícia zalistovala v starších prípadoch a zavolala si ďalšie obete. Práve tie páchateľov spoznali. Dvojica sa síce vykrúcala, ale orgány činné v trestnom konaní spochybnili aj dovtedy nepriestrelné alibi.
To, že sa prípad dostal až pred súd, je ale skôr náhoda, než pravidlo. "Najhoršie na týchto prípadoch je stotožniť páchateľov. Mnohí poškodení si presne nepamätajú, ako vyzerali tí, čo ich okradli. Z takýchto prípadov sa polícii podarí vyriešiť 5 až 10 percent. To, že sa títo podvodníci dostali až pred súd, je unikát," uviedol vyšetrovateľ popradskej polície, ktorý si neprial byť menovaný.
Podmienečné tresty
Zlatica S. a Atilla D. vyviazli s podmienečnými trestami. Zlatica S. "vyfasovala" dva roky s podmienečným odkladom na štyri roky, jej komplic 15 mesiacov s podmienkou na 30 mesiacov. Obaja musia všetkým vrátiť do haliera peniaze, o ktoré ich obrali. Podľa našich informácií väčšinu peňazí už obetiam vrátili. Ak sa nevyrovnajú so všetkými, poputujú za mreže. Dôvodom udelenia podmienečných trestov bolo ich priznanie.
"Obžalovaní využili ustanovenia trestného poriadku. Priznali dobrovoľne vinu vo všetkých skutkoch. Súd v tomto prípade už nevykonáva dokazovanie skutkov, rozhoduje iba o treste," uviedol náš zdroj z prokuratúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.