MARIANNA MEŠŠOVÁ, marianna.messovakorzar.sk
Rozhodol o tom Ústavný súd SR
Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky 31. októbra rozhodol, že voľby starostu obce Hertník v okrese Bardejov konané 2. decembra 2006 sú neplatné. Z rozhodnutia volebnej komisie sa vtedy starostom obce stal Ján Pataky (SDKÚ-DS). V Hertníku sa teda voľba starostu bude opakovať v doplňujúcich voľbách, ktorých termín vyhlási predseda Národnej rady. Ján Pataky je poslancom parlamentu.
HERTNÍK. V komunálnych voľbách v decembri 2006 na post starostu získal Ján Pataky 247 hlasov, jeho protikandidát Jozef Kapec ml. (Smer-SD) o deväť hlasov menej. Podnet pre porušenie volebného zákona podal na ÚS Jozef Kapec. Namietal postup pri hlasovaní do prenosnej volebnej schránky v domove dôchodcov (DD), porušenie volebného zákona v súvislosti so zabezpečením volebných lístkov a obálok, ako aj porušenie volebného zákona pri sčítaní a potvrdení platnosti hlasovacích lístkov.
ÚS konštatuje hrubé porušenie zákona
ÚS vo svojom náleze konštatuje, že volebný zákon sa pri minuloročných komunálnych voľbách v Hertníku porušil viacerými činmi, nie iba jediným aktom. ÚS spomína hrubé porušenie zákona o voľbách. V odôvodnení nálezu ÚS o vyhlásení volieb starostu v Hertníku za neplatné stojí, že v Hertníku počas decembrových komunálnych volieb neboli vytvorené okrskové komisie. Komunálne voľby riadila miestna volebná komisia. Táto pred začiatkom volieb nezabezpečila potrebný počet hlasovacích lístkov a obálok podľa počtu voličov zapísaných v zozname voličov. Obálky sa v priebehu volieb dopĺňali.
Za obyvateľa DD hlasoval člen volebnej komisie
Volilo sa aj v domove dôchodcov, hoci volebná komisia neevidovala individuálnu žiadosť od obyvateľov DD. ÚS zistil, že namiesto obyvateľa DD, ktorý nechcel voliť, hlasoval vo voľbách starostu člen volebnej komisie, ktorý bol za tento čin aj trestne stíhaný. Súd konštatoval, že počet voličov v zozname, ktorí odvolili (544) nezodpovedá počtu vydaných hlasovacích obálok uvedených v zápisnici z volieb (545). Uvádzajú sa aj ďalšie porušenia zákona. Pri hlasovaní v DD napríklad nebol zachovaný princíp tajnosti, tiež nebola zabezpečená prítomnosť dvoch vzájomne sa kontrolujúcich členov volebnej komisie. Pochybnosti ÚS vzbudila v DD aj prítomnosť riaditeľa DD a tiež zástupcu starostu obce a kandidáta na starostu.
Deväť sporných voličských hlasov
V závere ÚS uvádza, že vzhľadom na počet voličov, ktorí hlasovali v DD (8) a nesúladu počtu voličov zúčastnených na voľbách (544) a použitých obálok (545), je výsledný počet sporných voličských hlasov 9. Rovnaký je aj rozdiel hlasov medzi dvoma kandidátmi na starostu. Týchto deväť hlasov podľa ÚS mohlo ovplyvniť konečný výsledok volieb starostu. Na základe toho dospel súd k záveru, že vyhlásil voľby v Hertníku za neplatné.
Pataky Ústavnému súdu: Bol som riadne zvolený
Ústavný súd pred rozhodnutím požiadal o vyjadrenie aj Jána Patakyho. V jeho vyjadrení stojí: „Mám za to, že som bol riadne a právoplatne zvolený za starostu obce a toto rozhodnutie voličov nie je potrebné meniť. Sťažnosť J. K. navrhujem odmietnuť ako neopodstatnenú."
Na čele obce je už 24 rokov
Aký je názor Patakyho po rozhodnutí ÚS o neplatnosti jeho zvolenia za starostu Hertníka? „Z dokazovania, ktoré vykonal ÚS, vyplýva, že porušenie volebného zákona spočívajúce v netransparentnej voľbe do prenosnej schránky a takzvaného nedostatku volebných obálok robili členovia volebnej komisie alebo nimi poverení občania, ktorí boli v blízkom príbuzenskom vzťahu k neúspešnému kandidátovi. Evidentne títo ľudia nemali záujem mi pri voľbách pomôcť tak, aby som sa víťazom nakoniec stal ja. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že jeden z aktérov porušenia volebného zákona bol za svoje protiprávne konanie odsúdený trestným súdom, pričom jeho odsúdenie bolo len symbolické a spočívalo v uzavretí dohody o vine a treste."
V rozhodnutí ÚS vidí nebezpečný precedens pre všetky budúce voľby do miestnych samospráv. Uviedol, že zistenia ÚS, ako aj pošramotená povesť jeho osoby pre následnú medializáciu spôsobili, že sa rozhodol na funkciu starostu kandidovať opätovne. „Chcem tým preukázať, že v sporných voľbách v decembri 2006 som bol občanmi obce zákonným spôsobom zvolený." Napokon zdôraznil, že starostom obce je nepretržite od roku 1990 a predtým som pôsobil vo funkcii predsedu Miestneho národného výboru: „Takže som na čele obce nepretržite 24 rokov."
Kapec: Rozumní a čestní Hertníčania ma pochopia
"Ako sympatizant Smeru-DS som kandidoval na funkciu starostu obce. Po skončení volieb som bol viacerými voličmi i členkou miestnej volebnej komisie upozornený na nezákonnosť volieb. Preto som v zákonom stanovenej lehote podal sťažnosť na ÚS," uviedol Jozef Kapec. Dodal, že dôvodné podozrenie, že pri zakrúžkovaní hlasovacích lístkov vypomáhal aj člen volebnej komisie, sa potvrdilo. Bol aj právoplatne odsúdený. „Prehlasujem, že s týmto členom volebnej komisie nemám žiadny príbuzenský vzťah a zaráža ma vyhlásenie, ktoré poslal Ján Pataky ÚS, že tento člen volebnej komisie je môj bratranec v II. stupni. Okrem členky volebnej komisie, ktorá je mojou sestrou, s ostatnými členmi nie som v žiadnom príbuzenskom vzťahu. Poznám pojem príbuzenský vzťah. Viem, že členkou volebnej komisie bola aj manželka pána Patakyho."
Jozef Kapec zdôraznil, že Patakyho nekompromitoval, lebo v sťažnosti, ktorú poslal na ÚS, neuviedol jeho meno. „Mojom snahou nebolo nič iné, len poukázať na nedostatky, ktoré sa vyskytli počas volieb v Hertníku, aby sa už v budúcnosti neopakovali. Rozumní a čestní ľudia, ktorí žijú v našej obci, to určite pochopili."
Autor: V PONDELOK 19. 11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.