ulici, aj ďalší "petičiari". Ide o nájomcov Domu služieb, budovy, ktorú radní chystajú na predaj v balíku spolu s ďalšími budovami, hoci mestu prináša ročne 2,5 miliónový zisk.
ROŽŇAVA. V petícii žiadali, aby neprijalo MZ také uznesenie, ktoré obmedzí, respektíve znemožní ďalšie poskytovanie doterajších služieb v budove. V prípade predaja budovy žiadali, aby mesto zabezpečilo, že nový vlastník bude rešpektovať nájomné zmluvy na 15 rokov. Petícia spĺňalavšetky náležitosti a preto bola zastupiteľstvu aj predložená. Podpísalo ju 319 ľudí občanov.
Mestská rada (MR), tak ako v prípade petície ľudí zo Šafárikovej ulice, odporúčala zastupiteľstvu petíciu neprijať. Ale nájomcom z Domu služieb sa tak, ako aj obyvateľom Šafárikovej ulice, podarilo rozhodnutie poslancov zvrátiť. Aj túto petíciu nakoniec museli prijať a pri prípadnom predaji budovy nového vlastníka zaviazať, že služby zachová v Dome služieb na minimálne 10 rokov.
Keby ste počuli názor ľudí
Nezávislý poslanec Juraj Dubovský sa spýtal: "Prečo metská rada neodporučila petíciu prijať? Nájomcovia chcú mať istotu. Otázka je, či je to v rozpore so záujmami mesta." Sám predložil návrh, aby poslanci napriek odporúčaniu rady petíciu prijali a v prípade, že by sa budova predala, zabezpečiť, aby doterajší poskytovatelia služieb mohli služby poskytovať po dobu minimálne desiatich rokov.
"My sa nebránime, ale neviem si predstaviť, ako by sme vedeli prinútiť budúceho majiteľa, aby zachoval súčasné zmluvy," polemizoval primátor Vladislav Laciak (Smer-SD).
Jeden z prevádzkovateľov Domu služieb Štefan Boroš vyhlásil, že "to čo sa deje s predajom majetkov... Keby ste počuli názor ľudí na vedenie mesta, ako hlasujete, najmä poslanci SMK... Skúste sa opýtať ľudí, aký majú názor na SMK. Lebo kto volil SMK, nevolil Smer," a mysleli tým koalíciu Smer-SD s SMK, ktorú vytvorili rožňavskí poslanci krátko po vlaňajších komunálnych voľbách a ktorá hlasuje takmer vždy jednotne.
"Dúfam, že to nechcete pripísať poslancom SMK. Pohybujem sa medzi ľuďmi a nebol nik, kto by ma zastavil a povedal, že 'čo tam robíte?'," ozvala sa poslankyňa za SMK Terézia Váradiová. "Tak príďte ku mne do optiky," odporúčal jej Š. Boroš.
Poslanci sa len usmievali
Podľa vlastných slov čuduje, ako môže mesto predávať budovu, ktorá mu prináša zisk. "To je proti zdravému rozumu," povedal. "Veď je tam viac ako 20 živnostníkov".
Aj zástupca petičiarov zo Šafárikovej ulice Gabriel Szabó sa pridal. "Nie je mi jasné, prečo sa budova nepredáva aukciou, ale cez realitku". Primátor mu odpovedal, že v oboch prípadoch bude rozhodujúca cena. "Ale aukčný predaj je transparentnejší," kontroval G. Szabó.
"Zastupiteľstvo ani raz nepovedalo, že by sme to mohli kúpiť aj my. Hľadali sa spôsoby pre to, aby sa to predalo jednému záujemcovi," pokračoval v diskusii ďalší nájomca Ján Nemčko, ktorý tam podniká od roku 1992.
Ďalšia podnájomníčka z lekárne sa podelila s vlastnou skúsenosťou zo stretnutia s niektorými poslancami. "Mala som dojem, že to má vopred svojho majiteľa. Keď sme sa na to pýtali poslancov, tak sa len usmievali. Celé je to robené pod rúškom tajomstva."
Snaha koaličných bola márna
Koaliční poslanci sa ešte snažili, ale tlak verejnosti ustáť nedokázali. Napríklad Arpád Laco (SMK) navrhol petíciu síce prijať, ale do uznesenia dať záväzok, že budúci vlastník zachová charakter Domu služieb. Na to mu J. Dubovský vysvetlil, že to neznamená, že tam terajší nájomníci ostanú. A beztak môže mať budova charakter Domu služieb. Hlasovalo sa najprv za návrh J. Dubovského a dvanásti zo štrnástich poslancov napokon aj súhlasili. Dvaja, Arpád Laco (SMK) a Dušan Pollák (Smer-SD) sa hlasovania zdržali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.