zverejnené materiály určené na prerokovanie. Pri poslednom rokovaní tatranských poslancov sa však ukázalo, že dohodu radnica v tomto prípade naplnila len na zhruba 20 percent.
VYSOKÉ TATRY. Na problém na spomínanom zasadaní poslancov upozornil občiansky aktivista Rastislav Brabec, ktorý sa na zrode dohody podieľal. Jej uzavretie a obsah potvrdil tatranský primátor Ján Mokoš.
Stále sú výnimky
„Dohodli sme sa, že na internete budú zverejňované materiály v podobe, v akej ich dostanú poslanci s určitými výnimkami," povedal Mokoš. Tie predstavujú grafické dokumenty, ktoré by sa pre ich objem ťažko importovali do internetu. Ďalej radnica nemôže garantovať zverejňovanie materiálov, ktoré sa na program rokovania dostanú na poslednú chvíľu. V tomto prípade ide najmä o poslanecké návrhy. Primátor Mokoš dal následne Brabcove podnety preveriť prednostovi mestského úradu.
Už pôjde o pracovnú povinnosť
Prednosta Štefan Péter konštatoval, že k pochybeniu došlo najmä vďaka nárastu administratívnej agendy, keď sa v návale práce technikom nestihli dodať všetky dokumenty. Péter ale zároveň informoval o prijatí opatrení. „Do systému práce úradu sme vložili niečo ako pripomienkovač na mobilnom telefóne. Preto by sa situácia už nemala opakovať," povedal prednosta. Kým doteraz úradníkov požiadali, aby po príprave materiály poskytli informatikom, odteraz sa z toho stala oficiálna úloha. Pri jej nesplnení už ide o nedodržanie pracovných povinností, za čo hrozia sankcie.
Záujem o veci verejné
R. Brabca sme sa opýtali, prečo je pre neho zverejňovanie kompletných materiálov také dôležité. „Pri doterajšom postupe, keď máte k dispozícii názov materiálu s krátkym opisom, neviete, o čom sa reálne rozhoduje," povedal Brabec. Ten dal mestám v regióne za príklad internetovú stránku mesta Šaľa, ktorá získala ocenenie infočin roka. „Šaľa zverejňuje úplne všetko. Napríklad všetky došlé faktúry, všetky informácie, o ktoré bolo požiadané na základe infozákona," upresnil Brabec.
Stačí zaslať e-mail
Primátor Mokoš principiálne šaliansky model neodmieta. Upozornil však, že ukladanie na internet úplne všetkých dokumentov by mohlo spôsobiť v tatranských podmienkach menšieho mestského úradu kolaps. „Vďaka legislatívnym zmenám enormne narastá administratívna agenda. Už teraz potrebujeme na ekonomické oddelenie prijať nového pracovníka, aby sa všetko stíhalo," vysvetľuje Mokoš.
Z týchto dôvodov primátor odporúča občanom v prípade záujmu o konkrétne dokumenty obrátiť sa na úrad napríklad e-mailom. „Žiadané dokumenty budú spätne zaslané," vysvetlil primátor.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.