za darcov odslúži omšu. Predstavoval sa ako misionár, nikto však nevie, ako sa volá, dokonca ani to, odkiaľ pochádza. Keďže navštívil aj niekoľko rodinných domov v Breznici, oslovili sme tamojšieho farára Mareka Eliáša.
„Je to nenormálna situácia," povedal hneď v úvode rozhovoru a pokračoval: „Kňaz by nikdy nechodil vyberať peniaze po domoch a už vôbec nie bez predošlého oznámenia miestnemu farárovi. Okrem toho, každý kňaz má svoju legitimáciu, ktorá potvrdzuje, že je kňazom tej-ktorej diecézy. Aj misionár, alebo mních, má mať nejaký doklad od svojho predstaveného. Z tohto dokladu musí byť zrejmé, rehoľníkom ktorej rehole, alebo kláštora je. Ja mám tiež preukaz o tom, že som kňazom košickej arcidiecézy."
Bežní ľudia nemajú o existencii takýchto dokladov ani potuchy. V prípade, keď sa im neznámy človek predstaví ako duchovný, je na mieste vypýtať si od neho legitimáciu. Zo spomínaného prípadu je totiž jasné, že za kňaza alebo mnícha sa môže vydávať ktokoľvek. Pod zámienkou zbierky alebo poplatku za odslúženú omšu, sa takémuto človeku neraz podarí vylákať od nič netušiacich obetí väčšie sumy peňazí.
„Väčšinou sa zbierky vyhlasujú buď na výstavbu, dokončenie, alebo opravu kostolov. Bežná prax je taká, že tieto zbierky vyhlasujú kňazi v kostoloch, takže ľudia o nich predbežne vedia. O konaní zbierky informuje kňaz aj príslušný farský úrad. Ľudia, ktorí zbierky robia, musia mať podpis a pečiatku od svojho vlastného farára a doklad minimálne o tom, že zbierka bola vyhlásená v kostole," uzatvára M. Eliáš.
(ada)
Autor: Finálový Rebrík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.