nielen v Staroľubovnianskom ale i v Kežmarskom okrese tak zaznamenala nárast tohto odpadového plastu o ďalších 20 ton.
STARÁ ĽUBOVŇA. Okrem triedenia a zberu plastov sa tu naďalej venujú sklu i papieru. Vytriedený i zlisovaný tovar posielajú špecializovaným firmám, kde prebieha ďalší recyklačný proces.
Triedenie aj na vidieku
V ostatných rokoch sa zber triedeného odpadu čoraz viac ujíma u obyvateľov vidieka. Ľudia sú tam často disciplinovanejší ako v mestách. "Ide najmä o obce, kde starostovia pracujú s ľuďmi a podávajú im bližšie informácie o separovaní. Je vidieť, že tam nastal pokrok. Ide napríklad o obec Lesnica, ale i iné samosprávy," uviedol Juraj Špes z firmy Ekos.
Zmena nastáva v motivačnom odmeňovaní za kilogram plastov. V budúcom roku ponúkne firma Ekos z recyklačného fondu obciam 4,50 slovenských korún namiesto doterajších šiestich.
Medzi fľašami aj zhnité mäso
Plastové fľaše sa triedia podľa kvality na zelené, číre modré a ostatné. Zozbieraný odpad sa dováža do prijímacej haly, kde sa neskôr prvotne triedi. Najviac plastových fliaš je v horúcich letných dňoch. O prácu na triedičke je však postarané aj počas zimy.
"Určite to nie je ľahká práca. Niekedy sme zhrozené, čo všetko k nám ľudia posielajú. Napríklad teraz sme našli vo vreci zhnité mäso a výnimkou nie sú ani detské plienky," priblížila Marcela Klimková, jedna z pracovníčok triedičky.
PETER RINDOŠ
Vyzbieraný plast v St. Ľubovni
rok 200550 ton
rok 200670 ton
rok 200790 ton
Autor: Bonmot
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.