OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Petičné hárky skontroluje aj úrad
Kauza vypísanie referenda za odvolanie starostu Ľubice Otta Dovjaka nabrala nečakaný spád. Poslanci na poslednej schôdzi obecného zastupiteľstva (OcZ) opätovne odhlasovali uznesenia o prijatí petície a vypísaní referenda, ktoré prijali na mimoriadnom zasadnutí koncom novembra a ktoré starosta odmietol podpísať. Dôležitejšie však je, že petícia bude prijatá na podateľni obecného úradu (OcÚ). Starosta totiž právoplatnosť napadol faktom, že petičné hárky neboli odovzdané v podateľni OcÚ a preto nemohlo OcZ vyhlásiť referendum o jeho odvolaní.
ĽUBICA. Referendum za odvolanie starostu Ľubice dostáva reálnejšie kontúry. Plebiscit by sa mal uskutočniť v dňoch 29. a 30. decembra tohto roka. Obyvatelia Ľubice zorganizovali petičnú akciu za vypísanie referenda. Hárky podpísalo 941 z 2 880 oprávnených voličov, čo predstavuje vyše 32 percent z celového počtu oprávnených voličov.
Báli sa lustrácií
Na základe výsledkov referenda žiadali poslanci starostu o zvolanie mimoriadnej schôdze OcZ. Ten tak neurobil. Dôvodom bolo podľa jeho slov fakt, že petičné hárky neboli odovzdané do podateľne OcÚ. Schôdzu tak musel zvolať zástupca starostu. Poslanci dokonca rokovali v priestoroch firmy jedného z nich. "Petícia mala byť odovzdaná obci do podateľne. Preto som schôdzu nezvolal," vysvetľoval O. Dovjak. Poslanci však hárky do podateľne podľa slov viacerých z nich neodovzdali preto, lebo sa báli lustrácií občanov zo strany starostu.
Právna analýza
O. Dovjak si nechal nezávislým právnikom vypracovať analýzu petičného práva. Právnik Jozef Sotolář konštatoval, že petícia mala byť doručená orgánu verejnej správy, teda obecnému úradu v Ľubici. "Z pohľadu práva sa takéto podanie stáva petíciou až doručením do podateľne Obecného úradu obce Ľubica," konštatuje sa v správe. Ak by sa referendum konalo bez zaregistrovania petície v podateľni OcÚ, referendum o odvolaní starostu by mohlo byť neplatné. Poslanci však namietali, že v zákone o obecnom zriadení sa stanovuje, že orgánmi obce sú starosta a obecné zastupiteľstvo.
Posun vpred
V tomto smere však nastal posun vpred. Poslanci sa uzniesli na tom, že petičné hárky skontroluje pracovníčka obecného úradu podľa evidencie obyvateľstva. Zároveň O. Dovjaka vyzvali, aby ak budú hárky v poriadku, umožnil konanie referenda v súlade so zákonom. Starosta občanov vyzval, aby na referendum nechodili. Pre KORZÁR neskôr podotkol, že ak budú petičné hárky v poriadku, s zorganizovaním referenda nebude mať najmenší problém. "Malo by to byť podľa zákona, takto to vnímame ako malé víťazstvo. Dúfame, že starosta zasa nebude robiť prieky," uzavrel poslanec Ľubomír Sarna.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.