slávnostných aktov symbolického prerezania hraničnej závory medzi Maďarskom a Slovenskom. Oslavy vstupu do schengenského priestoru sa konali na viacerých miestach východného Slovenska na hraniciach s Poľskom a Maďarskom.
KOŠICKÝ/PREŠOVSKÝ KRAJ. Pripojenie sa Slovenska k tzv. Schengenskej zmluve, ktorá včera oficiálne vstúpila do platnosti, sa ani organizačne, ani iným spôsobom nedotkne stanice v Spišskej Novej Vsi - pobočky Colného úradu Košice. Pre KORZÁR to potvrdila hovorkyňa košického CÚ Zuzana Pavlíková. „Stanica v Spišskej Novej Vsi nie je hraničným pracoviskom colného úradu. Vstup do Schengenu sa na tomto pracovisku nijako neodrazí," informovala Z. Pavlíková. Ako zdôraznila, väčšie zmeny sa svojho času spišskonovoveského pracoviska týkali, keď Slovensko vstúpilo do EÚ. „Činnosť tejto stanice je zameraná na pohyb a kontrolu tovaru nie na voľný pohyb osôb," dodala Z. Pavlíková.
Aj Spišiaci majú dôvod na radosť - pri cestách za hranice ich už nikto nebude zastavovať a obťažovať kontrolami. Obyvatelia prihraničných území si v noci zo štvrtka na piatok túto radosť vychutnali priamo na mieste niekdajších hraníc.
Tatrancov neodradil ani mráz
V Mníšku nad Popradom desiatky obyvateľov neodradil od osláv ani poriadny mráz. Nechýbalo symbolické pílenie hranice, pálenie vatry, výbuchy z kanóna, ani spoločné prípitky. Ján Plučinský pracoval na hraničnej kontrole 22 rokov. V budove na hranici dokonca prežil isté obdobie. "Som rodákom z Orlova, avšak býval som tu na colnici v Mníšku. Narodili sa nám tu aj naše deti, takže človeku určite príde trochu ľúto, keď to všetko končí," zamyslel sa bývalý pasovák.
Rampy pílili aj vo Vyšnom Komárniku
Prvé auto, ktoré krátko po polnoci prekročilo štátnu hranicu s Poľskom Vyšný Komárnik (okres Svidník) - Barwinek, predsa len „muselo" zastaviť. Dôvodom neboli čerstvo zrušené pasové a colné kontroly, ale zvedavé otázky novinárov. „Odškodným" pre vodiča bola soška s motívom hraničnej stopky, ktorá bude pripomínať slávnostnú chvíľu. Práve znak s nadpisom „Stop! Hraničná kontrola" odstránili z cesty hraniční a cudzineckí policajti z Poľska a Slovenska a zástupcovia susediacich krajských samospráv - Prešovského samosprávneho kraja a Podkarpatského vojvodstva. O polnoci zdvihli rampy a strážená hranica sa stala minulosťou. Nechýbal ani slávnostný ohňostroj. „Počas dnešnej noci sa splnil sen mnohých Poliakov i Slovákov o svete bez hraníc," uviedol v príhovore vojvoda Podkarpatského vojvodstva Miroslaw Karapyta.
Domicu Aggtelek otváralo množstvo ľudí
Oslavy na otvorenej slovensko-maďarskej hranici symbolizovali jednoznačne priateľstvo. Rampa z hranice zmizla už v predstihu. Hoci väčšina vecí pripomínajúcich starú hranicu zmizne tiež, niečo nové predsa len pribudlo. Plechové "okraje" na oboch jazdných pruhoch, akési spomaľovače, a 60-kilometrová povolená rýchlosť, aby si vodiči aspoň takto uvedomili priestor, kde ešte pred polnocou zo štvrtka na piatok stála hranica. Tá, na ktorej ich ešte pre pár dňami zastavovali a kontrolovali.
Závora padla aj v Slovenskom Novom Meste
V Slovenskom Novom meste presne na čiare Maďarsko Slovensko naposledy viali slovenská a maďarská vlajka. Chvíľu pred polnocou naposledy nastúpili maďarskí a slovenskí hraniční policajti, naposledy odznela maďarská, slovenská a európska hymna. Po nich Maďari symbolicky odmontovali tabuľku s označením hraničného priechodu. Zástupcovia Maďarska a Slovenska zložili svoje zástavy. Zaznelo "dovidenia" v maďarčine, aj slovenčine. Hranica padla. Poslednou bodkou bolo symbolické pílenie hraničnej závory.
Autor: rin, frk, ela, lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.