parku má však voľný pohyb medzi Slovenskom a Poľskom špeciálne pravidlá, iné, ako na iných miestach.
VYSOKÉ TATRY. V TANAP-e ani po pristúpení do Schengenu nemôžu ľudia prekročiť štátnu hranicu kdekoľvek chcú. "Stále platí návštevný poriadok, ktorý turistom prikazuje pohybovať sa iba po vyznačených turistických chodníkoch," vysvetľuje Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u. Väčšiu zápletku do pravidiel navyše prinášajú rozdielne znenia návštevných poriadkov dvoch národných parkoch na obidvoch stranách Vysokých Tatier.
V zime k nám prejsť nemôžu
Kým Slováci kvôli ochrane živočíšstva na zimné obdobie pre turistov uzatvárajú turistické chodníky, Poliaci nie. "Preto sme sa v tomto období rozhodli na chodníkoch pri hraničnej čiare inštalovať tabule, ktoré turistov prichádzajúcich z Poľska na sezónny uzáver upozornia," povedal Šturcel.
Už sa netreba vracať
Napriek spomenutým skutočnostiam Schengen priniesol viac slobody v pohybe aj do TANAP-u. Doteraz prakticky jediným miestom, kde sa na turistických chodníkoch dala prekročiť hranica, bol najvyšší poľský a zároveň hraničný vrch Rysy. Vďaka Schengenu sa spriepustnili hrebeňové chodníky, ktoré križujú hranicu niekoľkokrát. "Kým doteraz sa takto turisti museli kvôli hranici vracať alebo zmeniť smer, teraz budú môcť pokračovať ďalej po trase. Napríklad sa takto veľmi zjednoduší prístup na Lúčne sedlo aj z bežnej trasy," povedal Šturcel.
Okrem Lúčneho sedla môžu turisti po novom voľne cez hranicu prechádzať po chodníkoch už aj cez Kasprov vrch, Volovec Tomanovo či Bystré sedlo.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.