bieloruskí, ruskí a ukrajinskí turisti. Jóbove predpovede o strate záujmu o tatranskú dovolenku kvôli vstupe Slovenska do Schengenu sa nateraz nenapĺňajú.
VYSOKÉ TATRY. Od štvrtka po dnes je na popradskom letisku naplánovaných alebo už zrealizovaných spolu 12 charterových príletov najmä z Moskvy a Kyjeva. Na cestách sa zvyšuje počet áut s evidenčnými číslami Bieloruska, Ruska a Ukrajiny.
Druhé najvyššie čísla
Predbežné čísla za januárové dni ešte nie sú k dispozícii. Rusky a ukrajinsky hovoriaci turisti však začali do Tatier vo väčších počtoch prichádzať hneď po skončení Vianoc. "Oproti roku decembru 2006 ich priletelo približne o 20 percent menej. Na druhej strane za celé obdobie, odkedy k nám začali chodiť, to bol druhý najväčší počet," hovorí Juraj Rokfalusy z Letiska Poprad-Tatry. Podľa príletových štatistík sa teda pesimistické predpovede o konci ruského turizmu v Tatrách nenapĺňajú.
V požičovni plno už včera
Ten istý poznatok včera nadobudol každý, kto zavítal do požičovne lyží a servisného centra Jamy pri rovnomernom lyžiarskom svahu v Tatranskej Lomnici. Do objektu sa miestami pre preplnenosť bol problém dostať. Kľučky si podávali takmer výlučne ľudia vypúšťajúci z úst ľúbozvučné ruské slovíčka. "Dnes sa to začína, zajtra už naplno vypukne zlatý ruský týždeň. Už sa tešíme," hovorí vedúci servisného centra Peter Krasuľa. Priznáva, že títo klienti patria k jeho najobľúbenejším. "Sú srdeční a radi sa porozprávajú. Oproti iným najmä vôbec nešpekulujú. Prišli si sem zalyžovať a nie vytvárať umelé problémy." Krasuľa dodáva, že niektorí rusky hovoriaci zákazníci miestnych servismenov občas radi pozvú aj na pohárik. "Ak sa dá a máme čas, neodmietneme. Sú to milí a sympatickí ľudia," povedal P. Krasuľa.
Viac úrazov
Susedia z východu sa do Tatier chodia najmä učiť lyžovať. "Ako lyžiari dosť podceňujú svoje sily. Počas ich prítomnosti dochádza na svahu k početným zraneniam. Sanitka sem chodí teraz aj viackrát za deň," hovorí Krasuľa. Ten si to vysvetľuje tým, že väčšina pochádza z veľkým mestských aglomerácií, kde lyžiarske športy aj kvôli absencii kopcov nie sú dominantné.
Prišli až z Kaukazu
Nám sa však podarilo natrafiť na rodinu, ktorá v tomto smere predstavuje výnimku. Oľga Počnepajevovová so synom Andrejom prišla do Tatier z divokého Kaukazu, kde najvyššie vrchy dosahujú päťtisícové hodnoty. "U nás lyžujeme radi a veľa, veď onedlho privítame zimnú olympiádu," hovorí so sympatickou hrdosťou Oľga. "Aj keď naše hory sú naozaj od seba rozdielne, v Tatrách sa nám zatiaľ páči. Veľmi sa tešíme, že sme tu," doplnila Oľga.
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
* * *
POZNÁMKA
Obavy sa nenaplnili
n Obavy, že Schengen preruší tradíciu zimných návštev ruských turistov v Tatrách, sa zatiaľ nenapĺňajú. Ak by sme sa pokúsili pomenovať charakteristiky jednotlivých regiónov, Tatrancov by sme mohli nazvať chronickými sťažovateľmi. Sťažujú sa na všetko a neustále. Najradšej už preventívne a v predstihu. Vždy sa nájde niečo, čo zabraňuje veciam v ich správnom chode. Takmer vždy ide o vonkajšie príčiny. Tieto otvorené slová si dovoľujem napísať preto, lebo som jeden z nich. Tiež mám túto vlastnosť a počas dňa sa svojmu okoliu neustále sťažujem. A pritom naozaj až také zlé to nie je.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Autor: Strach, hlúposť
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.