správy MVDr. Michala Zozuľáka ich premnoženie úzko súvisí najmä s pravidelnou vakcináciou, ale aj s ústupom hnojenia pastvín organickými hnojivami.
STROPKOV. "Na Slovensku sa od roku 2002 robí orálna vakcinácia líšok leteckým spôsobom pokladania vakcinačných návnad. Zmes je naplnená do plastikových toboliek, ktoré sú obalené návnadovou hmotou s tetracyklínom, ktorý slúži ako indikátor vakcinácie," vysvetľuje MVDr. Zozuľák.
Kvôli kontrole ich strieľajú
Užívatelia poľovných revírov podľa pokynov regionálnych veterinárnych a potravinových správ strieľajú líšky, ktoré sú určené na kontrolu účinnosti vakcinácie proti besnote. "Za dodanie líšky na laboratórne vyšetrenie je vyplatené zástrelné 400 Sk. V dôsledku kvalitnej vakcinácie v okresoch Svidník a Stropkov od roku 2002 neevidujeme žiadne ohnisko besnoty. Pritom bolo za rok 2005 v rámci kampane vyšetrených 51 líšok, za rok 2006 94 líšok a za rok 2007 zatiaľ 40 líšok, všetky s negatívnym výsledkom," konštatuje riaditeľ RVPS.
Potvrdením priaznivej situácie v súvislosti s besnotou sú aj výsledky vyšetrení psov a mačiek, ktoré prišli do kontaktu s človekom. V roku 2005 bolo v okresoch Stropkov a Svidník takto vyšetrených 17 zvierat, v roku 2006 13 zvierat a v tomto roku 22 zvierat. Výsledok všetkých vyšetrení bol negatívny.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.