kultúrnych pamiatok, ale majú historický význam.
PREŠOV. Mestský úrad preto vyzýva všetkých občanov mesta a inštitúcie aby svojimi návrhmi prispeli k vytvoreniu Evidencie pamätihodností mesta. Do evidencie sa môžu vyberať nehnuteľné veci, ako pamätné tabule, pomníky, rodinné domy, respektíve pôsobiská významných osobností, hroby s náhrobníkmi. Ďalej kombinované diela prírody a človeka, ako pútnické miesta, kalvárie, pramene s liečivou vodou, besiedky v lesoch. Tiež hnuteľné pamätihodnosti, napríklad sochy, erby, pečatidlá, kroniky, listiny, cechové predmety, športové a iné trofeje, kroje, nástroje, nábytok. Zapísané do zoznamu môžu byť aj nehmotné pamätihodnosti, teda historické udalosti, významné stretnutia, návštevy významných osôb, zemepisné a katastrálne názvy súvisiace s históriu mesta a pamätné dni viažuce sa k významným rodákom.
Uzávierka je 29. februára
Návrh treba poslať do 29. februára na odbor školstva kultúry a športu mestského úradu. Musí obsahovať stručný popis, lokalizáciu - objekty majú byť súčasťou katastrálneho územia mesta Prešov, tiež meno a adresu navrhovateľa. Všetky návrhy budú posúdené odbornou komisiou a po schválení mestským zastupiteľstvom budú zaradené do evidencie pamätihodností mesta. Táto sa bude raz ročne dopĺňať.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.