Eriky Szöllösovej avizovala kompletné odstúpenie k 1. marcu. Problémom sa ukázali aj jednotlivé oddelenia, ktorým pre nedostatok lekárov hrozí zatvorenie. Desiatky zamestnancov nemajú podpísaný mzdový predpis, podľa ktorého by mali byť odmeňovaní, a zatiaľ ho neakceptovala ani odborová organizácia. Zákon však káže, aby mzdový predpis obsahoval súhlas dvoch dotknutých strán - zamestnávateľa a odborovej organizácie zastupujúcej zamestnancov.
ROŽŇAVA. Stretnutie dozornej rady a predstavenstva nemocnice, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, sa podľa zainteresovaných nieslo v znamení konfliktov a osobných útokov. Hovorilo sa aj o riaditeľovi, ktorý pre nezhody s dozornou radou požiadal o uvoľnenie z funkcie. "Práve tam sme avizovali, že ak pán riaditeľ ostane vo funkcii, hoci len ako poverený aj po prvom marci, dozorná rada odstúpi," uviedla šéfka dozornej rady E. Szöllösová.
Na post riaditeľa chcú niekoho zvonku
Kompetentní náhradu za riaditeľa zatiaľ nemajú a ako Korzár informovala členka predstavenstva Rozália Múdra zastupujúca v predstavenstve Košický samosprávny kraj, "vzhľadom na situáciu v nemocnici a vzťahy medzi lekármi by nebolo dobré ponúknuť post povereného riaditeľa niekomu zvnútra nemocnice. Musí to byť cudzí človek". Človekom zvnútra mala byť podľa našich informácií lekárka Marta Hlaváčová.
Zatvoria oddelenia?
Dozorná rada riaditeľovi vyčíta, že kvôli jeho prístupu množstvo lekárov odišlo a ďalší svoj odchod zvažujú. Najnovším kritickým oddelením sa stala neurológia, ktorá o niekoľko týždňov ostane bez jediného lekára.
"O tejto situácii vieme. Riešime ju tak, aby oddelenie ostalo zachované. Ak sa nám nepodarí získať lekárov zo spišského regiónu, ktorých podľa našich zdrojov poisťovňa nezazmluvnila, budeme musieť oddelenie zatvoriť," povedala R. Múdra. Personál však podľa jej slov neprepustia. "Ak by k tomu došlo, presunieme personál na iné oddelenia".
Na mzdách sa nedohodli
Obrovským problémom sa javí aj samotný mzdový predpis. Podľa Szöllösovej ho doposiaľ podpísalo asi 520 ľudí. Ďalšia stovka, ktorá zahŕňa väčšinu lekárov, s podpisom váha.
"Mzdový predpis riaditeľ neprerokoval s odborovou organizáciou. Zákonník práce však jasne určuje, že medzi zamestnávateľom a odbormi musí dôjsť k dohode, ktorá vedie k podpísaniu mzdového predpisu. Vieme, že zamestnanci, ktorí podpísali, boli zastrašovaní tým, že ak nepodpíšu, budú odmeňovaní minimálnou mzdou," povedala predsedkyňa dozornej rady.
Budú rokovať
Členka predstavenstva a šéfka úradu Košického samosprávneho kraja R. Múdra však takéto tvrdenia odmieta. "Zákon nám neumožňuje uplatniť voči zamestnancom minimálnu mzdu. Ten, kto nepodpísal, musí byť odmeňovaný podľa predchádzajúceho predpisu. A ten v žiadnom prípade nebol v rovine minimálnych miezd," povedala.
Podľa jej slov je terajší predpis platný a mzdy v nemocnici sa podľa neho vyplácajú už niekoľko mesiacov. "Dohodli sme sa, že si odbory najprv pozrú výplatné pásky a potom nám predložia svoje stanovisko a konkrétne návrhy. Čakali sme naň už v januári. Nikto sa doposiaľ neohradil. Aj tak dávame odborom priestor na rokovanie. Do piatku (dnes - pozn. red.), kedy sa uskutoční naše stretnutie, však musia prísť s jasnými požiadavkami," uzavrela R. Múdra.
Na jej slová reagovala E. Szollosová takto: "Do 31. 1. 2008 mal riaditeľ vyzvať odborovú organizáciu na predloženie stanoviska k mzdovému predpisu. Neurobil tak. Predstavenstvo uložilo riaditeľovi informovať zamestnancov o tom, že vzhľadom na momentálnu finančnú situáciu, aj na očakávaný vývoj nákladov v roku 2008 spoločnosť nemôže ďalej vyplácať zvýšené mzdy, kým zamestnanci platový dekrét nepodpíšu. Tí, čo nepodpíšu, budú mať januárovú mzdu vyplatenú na úrovni minima podľa Zákonníka práce. Táto informácia je uvedená v zápisnici z piatku minulého týždňa," povedala Szöllösová.
Niektorí lekári prišli o tisíce korún
Podľa E. Szöllösovej prišli lekári, ktorí nepodpísali platobný dekrét, o osobné ohodnotenie, čo v niektorých prípadoch činí 6- až 7-tisíc korún. Keďže riaditeľ nebol v stredu, keď si zamestnanci preberali výplatné pásky, prítomný, nedozvedeli sa ani dôvod, prečo ich takto "odmenil".
Anestéziológovia budú riešiť len akútne prípady
"Je to nehoráznosť. Lekári majú odrobených po vyše 200 hodín mesačne navyše. Toto je spôsob odmeny za ich prácu? Stanovisko lekárov anestéziológie je jasné. Od piatka (dnes - pozn. red.) nebudú vykonávať plánované operačné zákroky, len akútne prípady," informovala E. Szöllösová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.