PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Priestory v Ľubovnianskej knižnici nespĺňajú štandardy pracovného prostredia. Tvrdia to pracovníčky subjektu, ktorého zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj. Deravá strecha, netesniace okná, staré elektrické rozvody, či dokonca padajúca sklená vata - takto vyzerajú priestory, v ktorých pracujú.
STARÁ ĽUBOVŇA. Prvé problémy sa začali v knižnici objavovať už pred niekoľkými rokmi. Vtedy bola situácia ako-tak únosná. Súčasné podmienky sú však podľa pracovníčok už hazardom s ich zdravím. Po tom, čo sa v knižnici vyskytli vypadnuté vlákna izolačného materiálu, prepukli aj viaceré ochorenia.
Škodlivé vlákna našli na regáloch
Pani Anna Bondrová v knižnici pracuje už dlhé roky. Zdravotné problémy pociťuje aj ona. "Kým som robila na niekdajšom mieste, zdravotné problémy som nemala. Teraz mám priedušky pravidelne chytené. Nikdy som nevedela z čoho to je, ale minule, keď pani upratovačka handrou utierala regály, ukázala nám, koľko sklenej vaty na nich je. Ani samy sme nevedeli, čo to tu dýchame," posťažovala sa. Obavy má aj o svoje mladšie kolegyne. "Tie dievčatá raz budú rodiť, a ja len dúfam, že z toho nebudú mať problémy," dodala.
Knižnica chce dlhodobejší nájom
Zo súčasnej situácie je nešťastná aj riaditeľka knižnice. Už dávnejšie oslovila zriaďovateľa i vlastníka. Budova, v ktorej knižnica sídli, totiž patrí mestu. "Mesto prisľúbilo, že nám situáciu pomôže riešiť," povedala Ivana Šipošová.
Peniaze na opravy už žiadali aj od zriaďovateľa. "Ten nám prostriedky poskytnúť nemôže, keďže tu existujeme v podnájme na určitú dobu," ozrejmila riaditeľka. Jedno z riešení vidí v tom, aby sa momentálny 17 a polročný prenájom od mesta predĺžil. V takom prípade by boli finančné možnosti od zriaďovateľa reálne. V knižnici totiž chystajú projekty s výhľadom do budúcnosti.
K situácii sa vyjadrí hygiena
Podľa vyjadrení kompetentných z mestského úradu je celá záležitosť v štádiu riešenia. "Budeme hľadať možnosti, ako problém vyriešiť. Potrebujeme však stanovisko regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý situáciu vyhodnocuje," uviedol František Boleš z mestského úradu. Prípadné stavebné úpravy sa môžu realizovať až na základe popisu nedostatkov zo strany hygieny. F. Boleš vysvetlil, že v prípade rozsiahlejších úprav práce financuje vlastník. Ak sú nevyhnutné iba drobnejšie rekonštrukcie, o tie sa postará nájomca.
"V tomto roku si pripomíname 40. výročie založenia knižnice. Naším želaním je, aby naše priestory boli skultúrnené," vyslovila prianie I. Šipošová.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.