domovy. Sú vďační, že našli aspoň dočasný azyl v útulku, ktorý je ako samostatná právna jednotka pričlenený k Domovu sociálnych služieb v Giraltovciach.
GIRALTOVCE. Žijú veľmi skromne, spoločne upratujú, perú aj varia a so šatstvom im pomáhajú Giraltovčania alebo charita. Ich príjem tvorí dávka v hmotnej núdzi, čo je 1 750 korún. Mesto ich síce zapája do aktivačných prác, ale ani s príjmom 3 650 korún nie je ľahké prežiť.
Šance v zahraničí
Hľadali možnosti zamestnať sa a piatim sa to podarilo. Štyria pracujú v českej fabrike, jeden v Prievidzi, do útulku sa vracajú takmer každý mesiac na predĺžené víkendy. Jeden z nich má kvalifikáciu opatrovateľa a pokúša sa nájsť prácu v tejto oblasti, ostatní si hľadajú aspoň príležitostné brigády aspoň za pár korún či naturálie.
Pracovný návyk
Sociálna pracovníčka útulku Zuzana Jurčová hovorí: "Nevedia hospodáriť s peniazmi. Keď prídu z domovov, majú na štart desaťnásobok životného minima, ale niekedy sa stane, že ráno ich majú a večer už len pár stoviek. Ťažko si osvojujú organizačné pokyny v útulku, lebo očakávajú, že ich už nikto nebude obmedzovať, ale aj tu platí kniha odchodov, návštev a večierka. Podobne je to v práci. Nemajú výdrž a keď sa im do cesty postaví prekážka, ľahko sa vzdávajú. Ranné vstávanie, pracovný režim a pravidelnosť, to im v začiatkoch veľa nehovorí, ale učia sa." Prvé mesiace sa správajú tak, akoby čakali, že niekto sa o nich postará.
Štartovacia čiara
Takéto postoje si doniesli z detských domovov. Roky žili v internátnom prostredí, v ktorom niesli len určitý diel zodpovednosti. "Keď pracujú v zahraničí, často podpisujú nevýhodné zmluvy, stratia peniaze, alebo ich minú rýchlo a potom je problém s platením úhrady za zaopatrenie a bývanie. Pritom ide len o 1 020 korún," dodáva sociálna pracovníčka. Pravidlom je, že ak sa ich klient zamestná a jeho príjem je vyšší ako 75 percent životného minima, musí spomínanú sumu uhrádzať.
Bývanie
Šance na vlastnú strechu nad hlavou sú u nich oveľa horšie, ako u iných mladých ľudí. "Ak si nenájdu bývanie, musia každé tri mesiace znova požiadať o predĺženie pobytu. Najdlhšie tu môžu byť do veku 25 rokov," povedal nám jeden z troch domovníkov v útulku Milan Dulina. V útulku je kapacita pre 12 ľudí a často je plne obsadený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.