dostavanie dvoch lodí chýba Ľutinčanom zhruba 10 miliónov. Ukončenie rekonštrukcie sa plánuje na august tohto roku.
ĽUTINA. Chrám v Ľutine v okrese Sabinov je jedinou gréckokatolíckou bazilikou minor na Slovensku a najväčším pútnickým miestom v Prešovskej eparchii. Minulého roku sa začalo s rozsiahlou rekonštrukciou a obnovou chrámu. K bočným stranám chrámu sa pribudujú dve lode.
Prístavba bočných lodí
S rekonštrukciou sa začalo v roku 2006, keď sa opravila strecha, ktorá stála 2,5 milióna korún. O rok nato sa začali budovať dve bočné lode. "V Ľutine sa každoročne v auguste konajú odpustové slávnosti. Kapacita baziliky už dávno nepostačovala na väčšie liturgické slávnosti. Preto sme sa rozhodli pre jej rekonštrukciu a pristavbu dvoch bočných lodí," uviedol arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak. Východná loď bude slúžiť ako farský chrám na každodenné slávenie eucharistie. Táto bočná loď bude mať aj samostatný oltár a ikonostas.
"Postavením západnej bočnej lode sa zároveň zväčší priestor sakristie, ktorá bola veľmi maličká a nijako nepostačovala. Bazilika dostane majestátnejšiu vonkajšiu podobu, ale predovšetkým bude účelná po priestorovej stránke," informoval arcibiskup.
Výročie posvätenia
Povýšenie kostola na baziliku schvaľuje pápež. Tohto roku uplynie 20 rokov od povýšenia chrámu pápežom Jánom Pavlom II. na baziliku minor. Bazilika musí spĺňať určité štandardy, ktoré sa žiadajú. Buď vyniká architektúrou, titul si zasluhuje starobylosťou, architektonickým stvárnením, alebo sa nachádza na významnom mieste. A to je prípad chrámu v Ľutine. "Bazilika minor v Ľutine nespĺňa parametre, čo sa týka veľkosti chrámu, ale získala titul baziliky, pretože sa nachádza na najväčšom pútnickom mieste gréckokatolíkov na Slovensku," poznamenal správca farnosti Peter Borza.
Úprava okolia
"Jedna z požiadaviek pamiatkarov, a nám sa táto myšlienka tiež veľmi páči, je odkrytie základov dreveného kostolíka, ktorý tu kedysi stál. Bol by na námestí v parku pred chrámom," povedal správca farnosti. "V úmysle máme postaviť aj krížovú kaplnku, aby si všetci pútnici mohli spomenúť na svojich drahých zosnulých. A aby zapálením sviečky a modlitbou mysleli na ich duše," doplnil Mons. J. Babjak. Výstavbu by chceli dokončiť tohto roku, ale všetko závisí od financií. V roku 2007 Ľutinu navštívilo okolo 30 000 veriacich, z toho asi 1 000 Poliakov.
História pútnického miesta
Najznámejším a najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov je Ľutina. Leží na úpätí Čergovského pohoria v okrese Sabinov. V roku 1851 sa miestnej obyvateľke Zuzane Feketovej zjavil sv. Mikuláš a daroval jej ikonu Bohorodičky, ktorá mala slúžiť ako predloha obrazu pre budúci chrám Usnutia presvätej Bohorodičky. Pápež Pius IX. v roku 1855 pápežským dekrétom potvrdil Ľutinskú hôrku ako miesto získania odpustkov. Tento akt odštartoval zbierku na stavbu kaplnky Nanebovzatia Panny Márie na území vtedajšieho Rakúsko-Uhorska a do Ľutiny sa začali hrnúť tisíce pútnikov.
V roku 1878 sa začalo s výstavbou kaplniek Usnutia Panny Márie, sv. Anny, Svätého kríža a kaplnky sv. Mikuláša. V roku 1908 bol v Ľutine posvätený nový kamenný chrám. Stojí na mieste dnes už neexistujúceho jedinečného dreveného chrámu. V roku 1988, na záver Mariánskeho roku, Svätý Otec Ján Pavol II. ľutinskému chrámu udelil titul Basilica Minor.
ZDROJ: SACR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.