Užívateľ sial, vlastník pôdy žal
MICHAL FRANK
Pred Krajským pozemkovým úradom (KPÚ) v Prešove bol pred niekoľkými dňami protest. Proti údajnej nečinnosti úradu a jeho prednostky Márie Kusendovej protestoval Miloslav Repaský. Jeho otec má problém s tým, že na pôdu, ktorú užíva, vstúpil niekto iný. Ten je považovaný za vlastníka pozemku. Pán Repaský má zase ako užívateľ uzatvorenú platnú zmluvu so Slovenským pozemkovým fondom (SPF) a tú mu nikto nevypovedal. Prednostka KPÚ hovorí, že úrad v tejto veci zo zákona konať nemôže a je to otázka pre vlastníkov a užívateľov pozemkov.
PREŠOV. Miloslav Repaský prišiel protestovať do Prešova za otca, ktorý hospodári na pôde v katastri obce Bugľovce (okres Levoča).
Pôdu znenazdajky pridelili inému
"Môj otec je samostatne hospodáriaci roľník od roku 1991. V roku 2005 dostal do užívania pôdu od Slovenského pozemkového fondu, má tam riadnu nájomnú zmluvu a bol úspešný v projekte EÚ Zatrávňovanie ornej pôdy," pokračoval M. Repaský. V treťom roku projektu vstúpil na túto pôdu iný subjekt a v auguste začal kosiť úrodu, ktorú otec zasial. "Následne sme sa dozvedeli, že Pozemkový úrad Poprad vydal pre iný subjekt rozhodnutie na užívanie časti tejto parcely. Bez toho, aby dal otcovi ako užívateľovi jednoročnú výpovednú zmluvu, vyplývajúcu zo zákona. Keď sme sa pýtali na bližšie vysvetlenie, pracovník Krajského pozemkového úradu v Prešove povedal, že naša zmluva je pre nich neplatná, že je luft. Oni zmluvu so Slovenským pozemkovým fondom neuznávajú."
Problematická zmluva
Kameňom úrazu je spomínaná nájomná zmluva so Slovenským pozemkovým fondom. Ten sa ešte minulý rok, pri problémoch v Bugľovciach, pre médiá vyjadril, že je to štandardná zmluva. Prednostka KPÚ Mária Kusendová ju hodnotiť nechce, ale podľa nej, ako právničky, neobstojí. V predmete zmluvy totiž chýba identifikácia parciel.
Úrad konať nemôže
Rodina Repaských požaduje, aby Krajský pozemkový úrad v Prešove rozhodol o zrušení rozhodnutia Pozemkového úradu v Poprade. Šéfka však KPÚ uviedla, že nevie o nijakom rozhodnutí, ktoré by mala vydať, či zdržiavať. Zo stretnutia vznikla zápisnica, ktorú dostali všetci zúčastnení. "Informovali ma, že doporučenie zo strany zástupcov ministerstva i našich ľudí je, aby sa dohodli vlastníci pôdy s užívateľom, že do určitého času bude môcť pán Repaský túto pôdu využívať," povedala M. Kusendová s tým, že KPÚ už nebude vydávať nijaké rozhodnutie, navyše už na to ani nemá zákonné právo. Pozemkový úrad mal právomoc vyčleňovať pozemky, ale prišiel o ňu novelou zákona: "Dostal sa do situácie, že ďalej vo veci konať nemôže. Úrad nemôže prekročiť svoje právomoci. Neviem, ako by sme mohli vyjsť v ústrety pánovi Repaskému."
Čo bude nasledovať?
Zdá sa, že vznikla zamotaná situácia. Na jednej strane je pán Repaský, užívateľ pôdy s platnou nájomnou zmluvou so SPF, na druhej sú vlastníci pôdy, ktorí chcú svoje parcely aj užívať. Čo bude ďalej? "Už je len na vôli vlastníkov pozemkov a užívateľa, ako sa dohodnú. Pozemkový úrad stratil novelou zákona od 1. 1. 2008 kompetenciu konať a rozhodovať v danej veci," povedala prednostka Kusendová.
Existujú teda dve možnosti. Buď vlastníci umožnia hospodáriť pánovi Repaskému na pozemku do času ukončenia projektu, alebo sa budú snažiť vytýčiť svoje parcely. Treťou možnosťou je súd. Podľa M. Repaského by to však bola prehra, pretože času je málo a na jar bude treba siať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.