ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Od nežnej revolúcie, ktorá umožnila ľuďom prechádzať cez hranice aj do štátov západnej Europy, uplynuli už takmer dve desaťročia. Korzár preto zisťoval, ako je to s prílivom cudzincov, ktorí sa rozhodli žiť v našej krajine. Podľa informácií zo Štatistického úradu SR - pracovisko Košice, zahraniční sa k nám nehrnú. Trend je opačný, viac ľudí z kraja odchádza.
SPIŠ. Anna Cristea (27) zo Spiša sa prednedávnom vydala. Po trojročnej známosti sa rozhodla vstúpiť do manželstva s dnes 30-ročným Štefanom, ktorý je Rumun a pochádza z hlavného mesta z Bukurešti. Mladý pár sa rozhodol žiť zatiaľ na Slovensku.
Anka vyštudovala vysokú školu a potom pracovala na riečnej lodi. Práve tam spoznala svojho manžela. "Zatiaľ oficiálne žijeme na Slovensku, ale otázka, kde sa usadíme, ostáva otvorená. Boli by sme radi, keby sme si domov vytvorili v jednej z krajín, z ktorých pochádzame, aby sme mohli vychovávať deti v kultúre, ktorú poznáme," vysvetlila Anka. Ona je momentálne na Slovensku, kde si našla prácu adekvátnu svojmu vzdelaniu, Štefan zatiaľ ostal na lodi.
Slovensko, či Rumunsko?
Na otázku, prečo uprednostnili Slovensko pred Rumunskom, Anka odpovedá: "Jednak ja som tu mala už vytvorené zázemie. A potom to je tak, akoby si niekto vyberal, či bude žiť vo Švajčiarsku alebo na Slovensku. Asi uprednostní Švajčiarsko. Podobne sme na tom boli my. Slovensko je na tom ekonomicky lepšie ako Rumunsko a celkovo funguje tu lepšie systém."
Štefanovi sa na Slovensku veľmi páči. "So slovenčinou by nemal mať problém, pretože má talent na cudzie jazyky. Aktívne ovláda anglický jazyk, dohovorí sa francúzsky, taliansky a španielsky. Jeho snom je naučiť sa aj nemecky," dodáva Anka.
Viac ľudí odchádza
Ako uviedla Emília Čičváková zo Štatistického úradu v Košickom kraji, kde momentálne žije 773 086 ľudí, z roka na rok stúpa počet tých, ktorí sa rozhodnú usadiť sa nielen za hranicami, ale aj v iných častiach Slovenska. Napríklad v roku 2003 bolo migračné saldo mínus 86, v roku 2005 to bolo mínus 269 a vlani už mínus 532. Migračné saldo je rozdiel medzi prisťahovanými a odsťahovanými ľuďmi.
Predvlani kvôli migračnej situácii v Gelnickom okrese ubudlo na Slovensku 16 ľudí. "Prisťahovalo sa sem 296 ľudí zo Slovenska. Ďalší jedenásti boli zo zahraničia. Vysťahovalo sa 297 ľudí do iných častí Slovenska, plus 26 ľudí do zahraničia," opísala E. Čičváková. V roku 2005 odišlo bývať z Gelnického okresu do zahraničia 18 ľudí.
Aj do iných okresov a za hranice
Aj okres Spišská Nová Ves je na tom podobne. V roku 2006 našlo nový domov v tomto okrese 480 ľudí. Avšak až 738 ľudí z okresu odišlo. Z toho 45 Spišiakov sa usadilo za hranicami Slovenska. V roku 2005 sa do tohto okresu prisťahovalo tiež 480 ľudí, ale odsťahovalo sa ich v porovnaní s rokom 2006 menej, a to 685 obyvateľov. Z toho 74 ľudí našlo uplatnenie mimo Slovenska.
Kvôli práci či láske
Poväčšine ľudia zvyknú meniť domov kvôli práci, alebo nasledujú svojho partnera. Tak napríklad ako nám povedala Jana Gömöryová z Matričného úradu v Gelnici, v tomto meste evidujú ročne priemerne dva páry, v ktorých je jeden z budúcich manželov zo zahraničia.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.