petície, ktorú v novembri minulého roka podpísalo vyše 32 percent oprávnených voličov Ľubice. Priebeh referenda budú zrejme monitorovať mimovládne organizácie. Poslanci sa obávajú jeho zmanipulovania. Predsedom referendovej komisie sa totiž stal Štefan Dovjak, syn starostu a šéf spoločnosti, ktorá spravuje obecné lesy.
ĽUBICA. V Ľubici to aj niekoľko dní pred referendom poriadne vrelo. Poslanci zvolali na stredu mimoriadnu schôdzu obecného zastupiteľstva (OcZ). Chceli riešiť rozpočet obce na tento rok, ktorý stále nie je prijatý. Úrad bol však zatvorený. Starostu poslanci obvinili z toho, že ovplyvnil zloženie komisie a zastrašuje ľudí, aby na referendum nešli. Napriek tomu veria, že referendum bude platné.
Boja sa manipulácie
Poslanci sa obávajú toho, že referendum bude zmanipulované. Predsedom referendovej komisie sa totiž stal syn starostu Štefan Dovjak, ktorý zároveň riadi obecné lesy. Navyše oproti uzneseniu OcZ má komisia nie trinásť, ale štrnásť členov.
"Presadil to starosta. Odhlasovali sme 13 členov komisie, ale on si tam doplnil ďalších, takže teraz je ich párny počet. To nie je dobré," myslí si poslanec Peter Repčák. Post predsedu stanovil žreb. Poslanci vyslovili podozrenie, že losovanie bolo zmanipulované. "Myslím si, že tento človek tam nemá čo robiť," dodal P. Repčák.
Prídu mimovládky?
Poslanec Peter Balabas oslovil mimovládne organizácie, aby vyslali ľudí, ktorí budú referendum monitorovať. "Zatiaľ nemáme potvrdenú účasť, ale boli by sme radi, keby niekto prišiel. Pán starosta už raz referendum zmaril. Tým, ako je zložená komisia a kto jej na jej čele, máme obavy z toho, že výsledky referenda môžu byť zmanipulované. Nezávislé inštitúcie by mohli vydať stanovisko o tom, či hlasovanie bolo v súlade so zákonom," konštatoval poslanec.
Priestor na vyjadrenie sme chceli poskytnúť aj starostovi O. Dovjakovi. Mobilný telefón včera nedvíhal. Pracovníčky obecného úradu nás informovali, že má do konca týždňa dovolenku.
Účasť bude na hrane
Ľubický plebiscit bude platný vtedy, ak sa ho zúčastní vyše 50 percent oprávnených voličov. Znamená to, že do referendovej miestnosti v základnej škole musí počas piatku a soboty prísť aspoň 1 420 ľudí. Starosta padne vtedy, keď sa nadpolovičná väčšina hlasujúcich vysloví za jeho odvolanie.
Ako to vidia Ľubičania? "Na referendum nepôjdem. Poslanci si chcú prihriať vlastnú polievočku. Starosta pre Ľubicu veľa urobil. Chcem, aby ostal," povedal nám dôchodca, ktorý si neprial byť menovaný. Mladšia generácia má iný názor. "Myslím si, že by ľudia mali ísť hlasovať. Či už tak, alebo onak. Ja by som bola radšej, keby bol starostom niekto mladší," vyslovila názor 18-ročná stredoškoláčka Janka.
Poslanci očakávajú, že účasť bude "na hrane". "Počítam, že to bude tesne. Ale tých 1 400 ľudí by prísť mohlo. A aký bude výsledok? Necháme sa prekvapiť," uzavrel poslanec Ľubomír Sarna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.