Monika TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Situácia v poráčskej bani na Spiši je napätá. Všetkých 20 baníkov dalo k 1. aprílu výpovede. Ak sa počas dvojmesačnej výpovednej lehoty nedohodnú s vedením firmy na zvýšení platov, koncom mája sfárajú do bane naposledy.
PORÁČ. Dôvodom výpovedí zo strany baníkov sú nízke platy. "Robím tu 20 rokov, platy máme nízke, základy máme 10- a 11-tisíc. Na to, že robíme v bani, na rizikovom pracovisku v podzemí, to nie je finančne ohodnotené. Ženy upratovačky na povrchu zarobia viac," zhodne tvrdili poráčski baníci potom, čo včera vyfárali z bane. Ako dlho tu budú ešte pracovať, je zatiaľ otázne.
Dvadsať výpovedí
Výpovede dali všetci dvadsiati, zväčša z Poráča alebo susednej obce Rudňany. Od vedenia žiadali zvýšenie platov o 30%, ale neuspeli. "Chlap, ktorý má rodinu, fára do bane a nezarobí ani 10-tisíc čistého, to je na pováženie," vraví Juraj Macala, jeden z poráčskych baníkov. Ako dodáva, chlapi sú ochotní s vedením rokovať. "Sme ochotní výpovede aj stiahnuť, ale nie tak, že nám dvihnú platy o 3%, ako sa hovorí," krúti hlavou. Baníci vravia, že počas nasledujúcich dvoch mesiacov budú ďalej robiť. "Plynie nám výpovedná lehota, budeme fárať a hľadať si prácu," dodáva J. Macala. Baníci uvažujú o tom, že skúsia nájsť zamestnanie pri výstavbe diaľnic a tunelov v okolí Spiša. Tvrdia, že práce sa neboja.
Bez komentára
Ľuboš Kováč, riaditeľ spoločnosti Sabar, ktorá prevádzuje poráčsku baňu, sa k situácii ohľadom výpovedí baníkov odmietol vyjadriť. "Je to privátna záležitosť firmy. Nevidím dôvod, prečo by som sa mal vyjadrovať k skupine zamestnancov. Spoločnosť s nim uzatvorila riadnu kolektívnu zmluvu, ktorú dodržiavame," uviedol riaditeľ. V Poráči sa ťaží od roku 1968, spočiatku sa tu dobývala medená a železná, tiež ruda s obsahom ortute. V súčasnosti tu ťažia baryt.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.