na slovenskej strane Dunajca a na rieke Poprad v poslednom období pohyb dvoch nových bobrích rodín. Na rieke Poprad je bobor súčasťou tunajšieho biotopu už niekoľko desiatok rokov, v Pieninách však jeho výskyt podľa dostupných informácií doteraz nezaznamenali.
Niekoľkočlenná bobria rodinka sa na slovenskom brehu Dunajca udomácnila iba v septembri minulého roka. "Nahrýzli asi sto kusov jaseňov, jelší a vrbín," uviedol námestník Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel.
Pohyb bobra na rieke Poprad monitorujú lesníci už dlhšie v okolí Spišskej Belej. Podľa posledných príznakov sa bobor objavil už aj vo vyšších polohách na jednom z pokojných prítokov Popradu. Prítomnosť bobra naznačujú obhryzené stromy. "Celkové množstvo sa dá ťažko odhadnúť. Bude to však niekoľko desiatok, pretože podľa našich informácií si bobor pripravoval materiál na stavbu hrádze," doplnil Šturcel.
Drevo potrebuje bobor na vytvorenie nory a zvýšenie hladiny. V nore si ukladá zásoby jedla, ukrýva sa, zimuje a zároveň privádza na svet mláďatá. Pne osík, jelší, jaseňov či vŕb, do ktorých sa zahrýza, sú preňho nielen stavebným materiálom, ale v jarných a jesenných mesiacoch zároveň aj potravou. Bobor je obyvateľom lužných lesov. "Jeho potravou je kôra jelší, jaseňov, osík a vŕb. Preto si ťažko možno predstaviť, aby išiel niekde k Téryho chate," doplnil Šturcel.
V minulosti ho vyhubili
Bobor vodný je dlhý približne jeden meter a váži okolo 30 kilogramov. Na Slovensku bol bobor vyhubený niekedy v polovici 19. storočia, keď sa lovil pre kožušinu a maz, ktorý údajne pomáhal na potenciu. V rieke Poprad sa opätovne objavil až v 80. rokoch, keď ho vypustili v Poľsku. Pravdepodobne z tejto populácie pochádzajú aj bobry na Slovensku. Prvýkrát bol na rieke Poprad na Slovensku bobor pozorovaný v roku 1997. Podľa príznakov tu mohol byť už od roku 1995. Koncom roku 1997 však našli bobra uhynutého v betónovej šachte vodnej nádržky. Opätovne bol výskyt bobra pod Tatrami zaznamenaný až v roku 2002. Podľa počtu ohryzených stromov tu tentoraz žil viac ako iba jeden jedinec.
Bobor vodný je chránený živočích a jeho ochranou chcú aj Štátne lesy TANAP-u prispieť k tomu, aby sa stal súčasťou podtatranskej fauny. Aj preto nechcú lesníci bližšie špecifikovať miesto, kde sa bobor najnovšie usadil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.