Popradu. Počas dvoch dní si mohli obyvatelia okresov Kežmarok, Stará Ľubovňa a Poprad dať laboratórne preveriť vodu zo svojich studní a obecných vodovodov.
KEŽMAROK/POPRAD*STARÁ ĽUBOVŇA. Už od ranných hodín prichádzali v utorok obyvatelia spomínaných okresov s fľaštičkami životodarnej tekutiny do zberní vzoriek v Kežmarku a Poprade. "Výsledky nás príjemne prekvapili," povedala laborantka Veronika Maliarová. "Prinesené vzorky obsahovali málo dusičnanov. To je len jeden z ukazovateľov čistoty vody. V porovnaní s niektorými južnými okresmi je však situácia pod Tatrami z tohto hľadiska naozaj dobrá."
Vhodná aj pre kojencov
Maximálna pripustná hodnota dusičnanov vo vode, ktorú môžu piť kojenci, je 15 miligramov na liter. Dospelí môžu piť vodu s koncentráciou do 50 miligramov na liter. Vo väčšine vzoriek predstavoval výskyt dusičnanov hodnoty podstatne nižšie. Vo väčšine vzoriek zo Starej Ľubovne bolo 2 16 miligramov dusičnanov na liter vody.
V Kežmarskom okrese je situácia podobná. Výnimku tvorila iba vzorka z obce Výborná, v ktorej bolo v prepočte na liter vody 78 miligramov dusičnanov. "Zrejme išlo o nejaké individuálne znečistenie," skonštatovala laborantka.
V Poprade a jeho okolí boli výsledky takisto vyhovujúce. Častý bol výskyt 2 miligramov dusičnanov na liter vody. Ak to porovnáme napríklad s okresom Trebišov, kde tieto hodnoty predstavujú aj 200, môžu sa Popradčania naozaj tešiť z dobrej vody. Ich voda, čo sa týka dusičnanov, je stokrát čistejšia, ako v uvedenom okrese, kde svoje stopy zanechalo intenzívne hnojenie pri poľnohospodárskych prácach.
Vyhovujúce boli dokonca aj vzorky záhradkárov z okolia Popradu. Dusičnany sa podľa odborníkov menia v tele na škodlivé látky, ktoré môžu spôsobovať viaceré závažné ochorenia.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.