celom svete. Na Slovensku je len jedna v Bratislave a to pri Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Druhá, hoci zatiaľ nemá akreditáciu na výcvik, pôsobí v Banskej Bystrici.
PREŠOV. V krajskej pobočke ÚNSS so sídlom v Prešove práve v týchto dňoch riešia požiadavku o výcvik vodiaceho psa pre pani Silviu. Zrak strácala postupne pod vplyvom silnej cukrovky. "Poskytli sme jej poradenstvo a podarilo sa nám zabezpečiť labradorského retrievera, ktorý je práve vo výcvikovej škole," informoval nás riaditeľ pobočky Jozef Hlubovič.
Výcvik psa nestačí
Výcvik psa však nestačí. Klientka ho bude musieť spolu so psom absolvovať tiež, aby sa naučili spolupracovať. "Pes nevidiacemu len pomáha nájsť v byte dvere, na ulici schody, či priechod pre chodcov, ale klient to od neho musí prísne vyžadovať a nesmie sa nechať odradiť. Musí mať tiež pamäťovú orientáciu, preto je pes vhodný najmä pre tých, ktorí strácali zrak postupne a ešte si svoje okolie pamätajú," dodal J. Hlubovič.
Každý žiadateľ musí splniť niekoľko podmienok. Musí sa zaviazať, že ho rodina prijme, že v byte bude mať vhodný priestor a nakoniec, či je klient schopný orientovať sa. Dlhoročné skúsenosti so svojím vodiacim psom Toscou má aj bývalý učiteľ Emil Samoľ. Rád poskytne rady novým žiadateľom, lebo sám prešiel výcvikom a dôverne pozná radosti aj strasti spolunažívania. Stalo sa mu, že ho Tosca priviedla k fontáne, alebo vodnej priekope, že ho viedla cez priechod pomedzi autá aj na červenú, lebo nefungovala zvuková signalizácia. Podobné skúsenosti mala v začiatkoch aj Prešovčanka Patrícia so svojim zlatým retrieverom.
Slobodný pohyb
"Vysvetľovali sme si, kto je šéf a kto podriadený. Skúšali sme si prejsť ulice vedúce od bytu k základným inštitúciám ako je pošta, mestský úrad, sociálna poisťovňa, obchody, zastávka autobusu, tiež nástup do vozidla a jazdu. Mnohé ulice som si ešte pamätal. Život však prináša rýchle zmeny. Na chodníkoch sú často nečakané nerovnosti, menia sa obrubníky, pútače pri cestách a iné nástrahy, na ktoré ma musí upozorniť Tosca," priblížil E. Samoľ. To všetko sa bude musieť so svojím novým spoločníkom naučiť aj pani Silvia.
Jediná výcviková škola s akreditáciou pre vodiace psy u nás je napojená na finančný rozpočet Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Vznikla v roku 1993 a je členom Medzinárodnej asociácie vodiacich psov. Výcvik jedného psa trvá zhruba 7 mesiacov, ale cvičitelia najprv musia nájsť vhodného psa. Zvyčajne ide o labradorského alebo zlatého retrievera, výnimočne to býva aj vlčiak. V ďalšej fáze musia zaškoliť aj klientov a nie vždy sa dostaví úspech na prvý krát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.