Poprad pobehoval dospelý bobor!
Hodinová záchrana
Asi desať kilogramov vážiace zviera cupitalo smerom k stavbe bizniscentra. Policajti najskôr neverili vlastným očiam. Mimoriadne plaché zvieratá totiž v Poprade nik nevidel celé desaťročia. Hliadka sa snažila dostať zviera späť do rieky Poprad, odkiaľ pravdepodobne prišlo.
"Nebolo to jednoduché. Policajti sa snažili doviesť ho k rieke, ale narazili na plot. Medzery boli úzke, bobor sa cez ne nevedel dostať. Preto ho museli naviesť až ku kruhovému objazdu, kde ho zahnali až do rieky. Trvalo to asi hodinu," opísal záchrannú akciu vzácneho zvieraťa zástupca náčelníka MsP Poprad Štefan Kolcún.
Ako sme sa dozvedeli, bobrovi sa spoločnosť policajtov veľmi nepáčila. "Celý čas na hliadku syčal," podotkol zástupca.
Rarita
To, že sa bobor zatúlal až do centra takmer 60-tisícovej metropoly pod Tatrami je podľa Antonína Haratyka z Obvodného úradu životného prostredia v Poprade absolútna rarita.
"Priznám sa, že ma prítomnosť bobra v meste potešila. Bobry sa na Slovensku nevyskytovali niekoľko desaťročí. Ľudia ich najmä kvôli kožušine úplne vyhubili. Bobry sú migrujúce zvieratá. Tento jedinec sa tu zrejme zatúlal pri hľadaní potravy. Podľa fotografií usudzujem, že ide o dospelého jedinca v dobrej kondícii," prezradil. Teší ho, že príslušníci MsP odviedli profesionálnu robotu a bobra dostali späť do vody.
Bobrov na Spiši pribúda
Bobry vodné sa v posledných rokoch začínajú usadzovať aj na vodných tokoch na Spiši. Niekoľkočlenné rodinky spozorovali na rieke Dunajec na Zamagurí. Bobrie "hrady" vyrástli aj na rieke Poprad, neďaleko Veľkej Lomnice. Títo výborní plavci vyhľadávajú lokality s mäkkými drevinami, ktorými sa živia a z ktorých si stavajú príbytky. Bobor je prísne chráneným živočíchom. Spoločenská hodnota jedného kusa je 30-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.