MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Obyvatelia štyroch panelákov v centre Spišských Vlách sa rozhodli odpojiť od centrálnej mestskej kotolne a zabezpečiť si vykurovanie aj teplú vodu vlastnými lokálnymi kotolňami. Dôvodom je vysoká cena tepla, jedna z najvyšších na Spiši. Na žiadosť o povolenie výstavby kotolní ako malých zdrojov znečistenia ovzdušia dostali od mesta zamietavú odpoveď. O pomoc sa rozhodli požiadať priamo vlašských poslancov.
SPIŠSKÉ VLACHY. Na utorkové rokovanie mestského zastupiteľstva prišli obyvatelia bytových domov na Ulici 9. mája so žiadosťou adresovanou poslancom, aby zmenili negatívne stanovisko. Vo všetkých štyroch bytovkách chcú ich obyvatelia zriadiť lokálne kotolne, ktoré podľa ich prepočtov budú vyrábať teplo o polovicu lacnejšie, ako doposiaľ mestská kotolňa.
O polovicu menej
Doteraz za teplo na vykurovanie a ohrev vody platili 700 korún za gigajoule, po spustení lokálnych kotolní si budú vyrábať teplo za polovičnú cenu. Vlašania argumentujú tým, že už roky majú jednu z najvyšších cien tepla v spišskom regióne a vlastné kotolne budú pre nich predstavovať úsporu priemerne 25-tisíc korún ročne na jeden byt. "Mesto nie je schopné zabezpečiť dodávku tepla z vlastných zdrojov lacnejšie, ako doteraz. My máme zdroje, máme projekty, chýba nám len stavebné povolenie. Nechápem, prečo bol stanovisko zamietavé," vystúpil Marcel Jánoš, jeden z obyvateľov sídliska.
Nesúlad s koncepciou
Primátor Ľubomír Fifik (SDKÚ) vysvetlil dôvody. "Zamietavé stanovisko bolo preto, že namiesto jedného komína by boli štyri. Výstavba individuálnych kotolní sa bije s energetickou koncepciou mesta," povedal primátor. Koncepcia počíta s tým, že mestská kotolňa, vykurujúca doposiaľ vlašské bytovky, prejde z plynu na výrobu tepla z biomasy a okrem bytov bude vykurovať aj kultúrny dom a mestský úrad. Tam je doposiaľ elektrické kúrenie, čo je podľa Ľ. Fifika veľmi drahá záležitosť. Mesto má podľa slov primátora pripravený projekt a čaká len na vhodnú výzvu na čerpanie peňazí z eurofondov. Realizácia projektu by mala priniesť lacnejšie teplo.
Občania sú v práve
Poslanec Michal Kiššák (Smer) podotkol, že občania majú právo odpojiť sa od centrálnej kotolne. "Nemôžeme im v tom brániť. Podľa skúseností z iných obcí a miest Slovenska by mesto na súde neuspelo, po právnej stránke sú obyvatelia v práve," povedal M. Kiššák.
Stanislav Blaščák (SDKÚ) pripomenul, že už v minulosti sa hovorilo o odpojení bytoviek od mestskej kotolne. "Hovorilo sa, že keď sa budú chcieť odpojiť, nebude sa im brániť. Som prekvapený, že im mesto teraz bráni."
Vlašský primátor zdôraznil, že on osobne nebude robiť obyvateľom bytoviek problémy.
Zastupiteľstvo napokon dalo súhlas na výstavbu štyroch malých kotolní v bytovkách. Zároveň požiadalo primátora o prepracovanie energetickej koncepcie mesta tak, aby zohľadňovala výstavbu lokálnych kotolní. Teplú vodu z vlastných kotolní si budú Vlašania vyrábať od júla.
Čo s mestskou kotolňou?
Mesto minulý rok prenajalo kotolňu firme Remer z Dubnice nad Váhom, ktorá mala zabezpečiť modernizáciu kotlov a lacnejšie vykurovanie. Z centrálnej kotolne zabezpečuje dodávku tepla do štyroch bytoviek. Po ich odpojení príde o odberateľov. Primátor zdôraznil, že mestskú kotolňu nechcú zrušiť ani po odpojení bytoviek. "Mojím cieľom je zachovať kotolňu a urobiť rozvody do kultúrneho domu, radnice a požiarnej zbrojnice. V projekte na vykurovanie nebytových priestorov budeme pokračovať," uzavrel Ľ. Fifik.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.