ulici Suchá hora. Radnica sa rozhodla s týmto neduhom bojovať.
KEŽMAROK. Skládka na Suchej hore sa objavuje opakovane takmer každý rok. Jednoducho, niektorým občanom sa nechce odniesť odpad tam, kam patrí, a tak ním zamorujú rôzne zákutia mesta. Keby išlo len o estetiku. Z rôznych elektrospotrebičov unikajú škodlivé látky do pôdy a potom do vody, čo nie je žiadna lákavá predstava, o zdravotných dôsledkoch nehovoriac.
"Skládku na Suchej hore zlikvidujeme v najbližších dňoch," povedal pre Korzár Ing. Roman Huťa z kežmarského mestského úradu, ktorý je za túto činnosť zodpovedný. Po likvidácie tejto "obrej" skládky prídu na rad ďalšie, o niečo menšie. Nachádzajú sa v rôznych častiach mesta. V minulom roku bola najväčším objavom tohto druhu čierna skládka na Kláštornej ulici. Aj tu muselo mesto zlikvidovať.
Odpad je kam nosiť
Sankcie za založenie čiernej skládky predstavujú pre fyzickú osobu aj 5 000 Sk. Pre právnickú osobu je to ešte viac. Napriek tomu viacerí Kežmarčania odpad pohodia, kde im to práve napadne. Na sídlisku Juh sme našli pri kontajneri tróniť niekoľko chladničiek. Veľmi častý je výskyt pneumatík, nábytku, okien. Pritom Kežmarčania majú bohaté možnosti, ako sa nákladu zbaviť. Okrem obyčajných kontajnerov sú dvakrát do roka v jednotlivých častiach mesta umiestnené veľké kontajnery. Dvakrát do roka sa uskutočňuje zber nebezpečného odpadu. Komu sa nechce čakať, môže svoj odpad odniesť na Poľnú ulicu, do areálu Technických služieb, kde má mesto svoj Zberný dvor. Je otvorený okrem nedele každý deň, v čase od 7. do 17. hod. "Obyvatelia mesta sem môžu priniesť všetky druhy odpadov," upresnil Roman Huťa.
Autor: Pavol Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.