v tejto škole predstavuje dlhodobý problém. Rodičia detí, ktoré školu navštevujú tvrdia, že ich ratolesti opakovane nosia domov vo vlasoch tieto nechcené zvieratká. Podľa kompetentných neexistuje inštitúcia, ktorá by si s problémom poradila a so všami "nepočíta" ani nový školský zákon.
ROŽŇAVA. Vši v rodine školáka predstavujú ozajstnú pohromu. "Posledný školský rok chodí dcéra domov zavšivená pomaly každý druhý týždeň. Máme z toho mindráky, dcéra aj celá rodina je z toho poriadne na nervy. Tisíce sme už minuli na diffusil, pretože miernejšie šampóny jednoducho nezaberajú, dcéru potom z toho svrbí celá hlava, no katastrofa," povedal jeden z rodičov. "Od septembra každopádne prehlásime dieťa na inú školu. Táto situácia je neúnosná. Bol som za riaditeľom, nech to nejako rieši. Myslím, že nestačí len do žiackej knižky napísať, aby rodičia dali deti do poriadku. Sú takí, ktorí sa na to vykašlú."
Nevedia, čo s tým
Riaditeľ školy Karol Samsely na margo veci hovorí: "Je mi to nesmierne ľúto, no naše možnosti, ako to riešiť, sú minimálne. Vieme, že je to u nás na škole dlhodobý problém. Učiteľky monitorujú situáciu a zakaždým žiaka, ktorý vši má, pošlú domov. Problém je v tom, že ide o deti z málo podnetného prostredia, z rodín, kde sa hygiena takmer nedodržiava. Neexistujú páky na to, aby sme rodičom niečo prikázali," hovorí riaditeľ. Dodáva, že žiaka, ktorý má vši opakovane, nemôže len tak vyhodiť zo školy.
Vši nikto nerieši
Riaditeľ tejto školy má naozaj zviazané ruky. Neexistuje totiž inštitút, ktorý by otázku vší v školách riešil. Nepočíta s nimi ani školský zákon a túto otázku neriešia ani úrady verejného zdravotníctva. Vši totiž nie sú choroba, ale dôsledok špiny a následného prenosu. Na druhej strane voš samotná síce neprenáša nijaké choroboplodné zárodky, no rozškriabané svrbiace miesta na hlave sa môžu zapáliť, nakaziť baktériami a môže vzniknúť mokvavý ekzém najmä okolo uší a vzadu na šiji. Deti môžu mať dokonca zdurené uzliny, sú nevyspaté a nepokojné. Vtedy okrem odvšivovacích prostriedkov treba nasadiť aj antibiotickú liečbu.
-- FAKTY --
Voš (pediculus capitis)
Voš detská, čiže pediculus capitis, žije nielen v poraste hlavy, ale i v obočí a fúzoch. Je dlhá asi 2 až 4 milimetre a samička denne nakladie 3-4 vajíčka, takzvané hnidy, ktoré pripevní k vlasom pri korienku. Žije asi 3 týždne a za tento čas dokáže naklásť 100 až 140 vajíčok. Rýchlosť vývoja potom závisí od teploty a dostatku potravy, teda našej krvi. Asi za 20 dní z larvy vyrastie dospelá voš.
-- RIEŠENIE --
Ako ju dostať z hlavy
Vši možno hubiť chemickými prostriedkami, takzvanými kontaktnými jedmi, ktoré porušujú ich nervovú sústavu. Rodičia však musia počítať s tým, že na mnohé chemické prípravky sú už vši rezistentné. Voš teda môže byť odolná a prípravok nezaberie. Používanie insekticídov môžu tiež komplikovať nežiaduce miestne reakcie, nemôžu ich používať tehotné a dojčiace ženy.
Druhá skupina prípravkov funguje na báze mechanického hubenia vší. Obsahujú rastlinné oleje, tie prenikajú do dýchacieho systému hmyzu, následkom čoho hmyz hynie. Na rozdiel od chemických prípravkov sa vši voči nim nemôžu stať odolnými, pretože rezistencia na zadusenie sa vybudovať nedá.
n Chemické prípravky (insekticídy): Jacutin, Diffusil H, Diffusil H Forte, Parasidose.
n Mechanické prípravky (na báze olejov): Paranit, Neemoxan, Capisan, Barny´s Efective, Pedicap Oil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.