RENÁTA MAZURKOVÁ, renata.mazurkovakorzar.sk
Vyznávači rybolovu z Maďarska, Rumunska a Slovenska si v sobotu zmerali sily v lovení rýb v Hrušovských rybníkoch. Profesionálni rybári z troch krajín síce medzi sebou súťažili, no v duchu priateľskej atmosféry a samozrejme aj s vopred určenými pravidlami. Najlepšie sa vodilo Petrovi Nagyovi, ktorý za tri hodiny nalovil viac ako 5 kilogramov rýb.
HRUŠOV. Na Hrušovských rybníkoch sa podobná súťaž konala po prvýkrát. Doposiaľ totiž nemali súťaženiachtiví rybári vhodný revír. Loviť ryby chodievali každoročne do Maďarska a Rumunska. "Tohto roku sme sa spojili s Rožňavou a vytvorili jeden tím," hovorí víťaz súťaže Peter Nagy zo Stredy nad Bodrogom, ktorá stály revír na súťaže má. Rožňava a Streda Nad Bodrogom vytvorili spoločné družstvo a na domácej pôde to Rumunom a Maďarom natreli. Na rybárske udice sa najčastejšie chytali plotice a karasy. Družstvá súťažili v rozdelených sektoroch, v ktorých sa o čo najlepší úlovok snažili piati pretekári. "Rybári v sektoroch boli pomiešaní. Pravidlá nedovoľujú, aby vedľa seba lovili dvaja súťažiaci z toho istého družstva. Kvôli vyváženosti podmienok na lovenie," Návnadu, ktorú pán Peter použil, si tiež vylovil. Chytal som na kostné a hnojné červy. Ryby, hlavne karasy, ich majú rady," usmial sa najšikovnejší rybár tejto súťaže. Nechytal na extra značkovej udici, hoci v ponuke je aj náradie za desiatky tisíc korún. "Tie značkové prúty sú najmä ľahšie. Rybár sa nemusí namáhať," povedal.
Každý mal vlastný priestor
Súťažilo sa po obvode celého Hrušovského rybníka, ktorý má rozlohu takmer šesť hektárov. Na jedného pretekára vyšla približne desaťmetrová dĺžka úseku, v ktorej sa mohol pohybovať. Na budúci rok sa všetci zídu v Maďarsku a o rok neskôr poputujú do Rumunska. Kým hostia tradujú toto súťaženie už viac ako dvadsať rokov, Slováci sa k ním pridali neskôr. "Súťažíme s nimi desať rokov. Celé to prebieha na priateľskej báze, máme dlhoročné osobné vzťahy a aj cena, ktorú víťazný tím získa je pomenovaná Pohár priateľstva. Za pretekmi v Hrušove stáli miestne organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave a v Strede Nad Bodrogom," povedal predseda miestnej organizácie SRZ v Rožňave Štefan Bílik.
Aj sa pochválili
Pochytaním všetkého, čo v priebehu troch hodín rybník dal, sa stretnutie neskončilo. "Postavené je to aj na tom, aby sme nielen súťažili, ale hlavne, že sa môžeme stretnúť, zabaviť, podebatovať, kto má aké skúsenosti a samozrejme, pritom nám narastú aj ruky," hovorí so smiechom Š. Bílik. Družstvá sa zídu vždy deň pred pretekmi. V priateľskej atmosféra sa jeden účastník pochváli druhému o tom, aké kusy sa mu rok predtým podarilo pochytať a práve pri tejto dišpute takzvane rastú rybárom ruky.
Lov rovná sa peniaze
Lov rýb nie je jednoduchý koníček. Naráža na množstvo legislatívnych problémov, miestne rybárske zväzy sa väčšinou boria aj s nedostatkom peňazí, obhospodarovanie rybníkov sa koná na báze dobrovoľnosti. Ryby do rybníkov zakupujú z vyzberaných členských poplatkov, takže dá sa tu povedať, že rybár si chytí to, čo si sám zaplatil. Tohtoročná sezóna len začala, takže hovoriť o tom aká bude je nateraz predčasné. Minuloročná rybárska sezóna však, najmä vďaka vysokým teplotám, bola podľa rybárov slabá.
Autor: Kiná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.