energiu aj polovičné platby za likvidáciu odpadu. Počíta sa s tým, že zariadenie vyrobí 1 MW elektrickej energie a 6 MW tepla. Obyvatelia mesta, ale aj tamojší podnikatelia budú mať aj z tohto druhotného zhodnocovania odpadu isté výhody. No a potom sú tu ešte pracovné príležitosti počas výstavby objektu aj ďalšieho fungovania.
Tak toto všetko možno Veľký Šariš získa, hoci už teraz sa šepká, že obyvatelia luxusných domov v Kanaši sa pripravujú organizovať petíciu proti spaľovni. Už teraz vedia, že im nebude vyhovovať.
Tak alebo onak, prvotné rozhodnutie už padlo. Minimálne poslanci súhlasili a proces príprav sa môže začať. Prešovčanom najviac prekážala jednak blízkosť spaľovne pri obytnej zóne, ale aj množstvo vozidiel, ktoré budú odpad dovážať. Báli sa možnej dopravnej havárie, ktorá by mohla vyvolať ekologickú, keďže dovážať sa bude nebezpečný odpad ako sú oleje, staré farby, pesticídy a podobne v uzavretých sudoch. Lenže aj tak sa tomu nevyhnú.
Autá budú musieť cestou do Veľkého Šariša prechádzať cez Prešov, veď budú zvážať aj nebezpečný odpad z prešovských fabrík, vrátane tých nových, ktoré sa v meste usadili. Stratia však nárok na dane od ďalšieho investora, lacnejšie verejné osvetlenie, aj pracovné príležitosti. Ale, vraj to tak Prešovčania chceli. Vraj im to kompetentní, aj poslanci, aj zelení radili, lebo im záleží na ich zdraví. Možno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.