MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Spišská katolícka charita prestala koncom mája poskytovať opatrovateľskú službu starým a nevládnym klientom v Spišských Vlachoch. Opatrovateľky prepustila. Opatrovateľská služba tak prešla na mesto, ktoré zatiaľ prevzalo dvoch z niekdajších jedenástich klientov charity. Ostatní musia čakať. Mesto prijalo ďalšiu opatrovateľku, primátor tvrdí, že problémy so starostlivosťou o starých ľudí už nie sú. Korzár však vie o bývalých klientoch charity, ktorí sú odkázaní na pomoc a ostali bez opatrovateľky.
SPIŠSKÉ VLACHY. Pani Laura Terajová má 87 rokov. Bezdetná pani chodí o palici, v dome žije sama. Ešte pred mesiacom k nej trikrát do týždňa chodila opatrovateľka z charity. Od začiatku júna je bez opatrovateľskej služby. "Stojím ako žobráčka pred domom a pýtam ľudí, aby mi nakúpili. Nemá mi kto uvariť obed, ani ma okúpať," vraví starká. Nechápe, prečo prišla o opatrovateľku, ktorá k nej predtým chodila trikrát do týždňa prať, variť a umývať ju. V podobnej situácii sa ocitli aj ďalší starí Vlašania.
Došli peniaze
Charitná opatrovateľka chodievala do mája aj k nevládnej matke pani Adely Galuškovej. "Mama je ležiaca, odkázaná na pomoc. Ostala bez opatrovateľky, staráme sa teraz o ňu všetci rodinní príslušníci, ale nedá sa to takto ďalej. Chceme pre mamu to najlepšie, vybavujeme pre ňu ústav," vraví pani Galušková. O tom, že opatrovateľská služba má prejsť spod charity na mesto, vedela. "Na jednom sedení som dala otázku, či bude mesto robiť toto všetko, čo robila charita. Teraz nám oznámili, že také služby neposkytujú, lebo na to nemajú kapacity. Už to necháme tak, nechcem mrhať silou ani energiou na vybavovanie v meste," rezignovala A. Galušková.
Čo sa stalo?
Spišská katolícka charita (SKCH) zabezpečovala tento rok opatrovateľskú službu pre 14 Vlašanov. "Všetky kompetencie v oblasti opatrovateľskej služby prešli v januári tohto roku na mestá a obce. Službu sme mali definitívne ukončiť už koncom roka 2007, ale nechceli sme, aby už v januári bola taká situácia, aká nastala teraz. Mesto nám dalo 140-tisíc korún na celý rok, no my sme upozorňovali, že tieto peniaze vyčerpáme do konca mája a nemáme ďalšie prostriedky," vysvetľuje hlavná sestra charity Ľudmila Gondová. Ku koncu mája preto charita ukončila opatrovateľskú službu a prepustila dve opatrovateľky.
Chceli viac peňazí
Na problém upozornil riaditeľ charity mesto listom v apríli. Žiadal zvýšenie 140-tisícovej sumy. Aby mohla charita pokračovať, potrebovala by podľa slov Ľ. Gondovej 500-tisíc korún. Vlašský primátor Ľubomír Fifik (SDKÚ) reagoval na žiadosť charity listom, v ktorom zdôraznil, že mesto trvá na zabezpečení starostlivosti o opatrovaných po celý rok 2008 v zmysle podpísanej zmluvy. "Mesto Spišské Vlachy má aj naďalej záujem o opatrovateľskú službu," vyjadril sa. K dohode napokon nedošlo, charita s opatrovaním skončila.
Klienti čakajú
Situáciou sa zaoberala sociálno-zdravotná komisia pri mestskom zastupiteľstve. Jej predseda Jozef Repaský (KDH) informoval o tom, že sa rozhodli upraviť pracovné úväzky opatrovateliek tak, aby mohli prevziať viac opatrovaných. "Dvaja z jedenástich klientov charity požiadali mesto o opatrovateľskú službu, jeden klient je v riešení.
Ďalší budú musieť čakať, nemáme v súčasnosti voľný úväzok," povedal na rokovaní mestského zastupiteľstva. Prednostka mestského úradu Mária Džugasová informovala poslancov, že opatrovateľkám skrátili úväzky a situáciu riešia v rámci finančných možností mesta.
Charita: Nesprávny postup
Podľa Ľ. Gondovej je situácia vážna. "Klienti majú zo zákona nárok na opatrovateľskú službu. Nie je správne, že ich mesto dalo na "čakačku". Je mi veľmi ľúto, že mesto týchto ľudí nerieši, veď sú to občania mesta a mesto na to dostáva peniaze od štátu," tvrdí Ľ. Gondová.
Mesto: Nekorektný postup
Postup charity považuje Ľ. Fifik za nekorektný. "Mala sa dodržať zmluva, tak ako bola podpísaná," vraví primátor. Dodáva, že problémy s opatrovateľskou službou mesto už vyriešilo. "Prijali sme jednu opatrovateľku, ktorá sa bude starať o ležiacu pacientku, ďalšia bude nosiť obedy. O svojich ľudí sa budeme starať," prízvukuje primátor s tým, že tieto služby už fungujú.
Vina na oboch stranách
Bývalí klienti charity majú svoj názor. "Charite patrí všetka česť. Toto, čo prišlo teraz, je strašné, nemám opatrovateľku, pýtam ľudí, aby mi nakúpili, nemala som chleba ani mlieko," lamentuje L. Terajová. A. Galušková viní za vzniknutú situáciu obe strany - charitu aj mesto. "Je to smutné, že sa k tomu všetci takto postavili a dívajú sa na to cez peniaze. Kým sa to netýka niekoho z ich blízkych...," dodáva.
---- FAKTY ---
Spišská katolícka charita
Spišská katolícka charita (SKCH) poskytovala v Spišských Vlachoch opatrovateľskú službu pre 14 klientov, ku koncu mája ich bolo 11. Vlani dostala z mestského rozpočtu príspevok 140-tisíc korún, pričom dotáciu na zabezpečenie opatrovateľskej služby poberala aj od Košického samosprávneho kraja. Ten od januára tohto roku opatrovateľskú službu prestal dotovať. Mesto Spišské Vlachy vyčlenilo na tento rok pre SKCH rovnakú sumu 140-tisíc s tým, že neštátny subjekt, akým charita je, by si mal financie zháňať aj z iných zdrojov. Vedenie SKCH v apríli upozornilo mesto, že vyčlenené peniaze nebudú postačovať. K zvýšeniu príspevku nedošlo a charita ukončila opatrovateľskú službu. Prepustila dve opatrovateľky. V súčasnosti poskytuje v agentúre domácej starostlivosti prepravnú, ošetrovateľskú a hospicovú službu vrátane paliatívnej starostlivosti. Poskytovanie opatrovateľských služieb SKCH ukončila aj v iných mestách. Na rozdiel od Spišských Vlách napríklad Spišská Nová Ves prebrala pod mestský domov dôchodcov všetkých opatrovaných aj opatrovateľky z charity.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.