poslanci na poslednom zasadaní mestského zastupiteľstva.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Ako krátko informoval prednosta podhradského magistrátu Ladislav Janičko, v uplynulých dňoch upravili oporný múr na cintoríne. "Našou povinnosťou je starať sa nielen o mestský cintorín, ale aj o iné cintoríny na území mesta. V týchto dňoch upravujeme areál židovského cintorína, ktorý kosíme," uviedol prednosta. Ako informoval poslanec Peter Hanigovský, mesto má uzavretú zmluvu so Židovskou náboženskou obcou na úpravu cintorína. "Židovská náboženská obec poskytla finančné prostriedky na zakúpenie kosačky na kosenie trávy a údržbu cintorína."
Jeden z mála
V súčasnosti sa na Slovensku nachádza 693 zachovalých židovských cintorínov. Sú takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Patria k významným pamiatkam. Popri nich sú to aj židovské synagógy a modlitebne, ktorých je vyše sto. Židovská komunita v Spišskom Podhradí má bohatú históriu. V roku 1850 tu vznikla Chevra Kadisha - Svätá spoločnosť. Židia tu mali svoje obradné kúpele mikva, talmud tora - základnú školu, yeshiva - vyššiu školu. Prvú synagógu postavili okolo roku 1875. V roku 1905 však podľahla spolu s desiatkami domov veľkému požiaru. Na jej mieste bola postavená nová synagóga v modernejšom štýle. V roku 1940 žilo v meste a hlásilo sa k židovskej viere 442 ľudí z 3120 obyvateľov. Po oslobodení sa však do mesta nevrátil takmer nikto. Synagóga je jediná zachovaná zo 14 na Spiši.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.