protestnú hladovku. Vo vyšetrovacej väzbe čaká na rozsudok približne rok a pol, za ten čas, ako nám povedal, držal už tri hladovky. Išlo o 72, 96 a nakoniec 105 dní. Popradčan, ktorý na slobode vážil 94 kíl, je dnes o 42 kíl ľahší.
LEVOČA. Jaroslav má 44 rokov a na svojom konte niekoľko pobytov za mrežami. Priznal sa nám, že za sebou má spolu už osem hladoviek. Vo všetkých prípadoch touto formou protestoval proti postupu orgánov činných v trestnom konaní. Pre posledné tri hladovky sa rozhodol aj preto, lebo sa cíti byť nevinný.
Zdanie a realita
Obratný retorik, odzbrojujúco pôsobiaci úsmev, hlboký pohľad hnedých očí, takmer mystický výzor... Takto na prvý dojem pôsobí rekordný hladovkár. Ak by sa nezainteresovaný s ním dal do reči "vonku", určite by neprišiel na to, že ide o človeka, ktorý v minulosti niekoľkokrát porušil zákon. Jaroslav dnes čaká na rozsudok v kolúznej väzbe, ide o najprísnejšiu formu.
Zdravá hladovka?
Ako vyplýva z rozhovoru s Jaroslavom, hladovku nepokladá za nadľudský výkon, ako by sa niekomu mohlo zdať. Skôr naopak, vyzdvihuje kladné účinky pôstu. "Najťažších je prvých päť dní, potom už človek na jedlo nemyslí. Ak sa hladovka dodržiava správne, človek si tak môže vyliečiť aj choroby, o ktorých nevie," vysvetľuje nám. Počas hladovania však pil veľa vody, 3 až 4 litre denne. Čítal veľa kníh, meditoval, dokonca počas hladovania aj cvičil.
Cvičiť a myslieť na cieľ
"Dôležitý je pitný režim, piť veľa ovocných a zeleninových štiav. Okrem toho treba stále pozitívne myslieť a pripomínať si svoj cieľ. Určite sa to dá vydržať, aj keď to niekedy ide ťažko," radí Jaroslav. Jemu pomohla skutočnosť, že sa venuje joge a že v minulosti športoval. Cvičil karate, robil kulturistiku. Dokonca ani za mrežami neprestáva cvičiť. Upozorňuje však, že pri prudkých pohyboch telo môže pri hladovke zradiť. "Zakrútila sa mi hlava, hlavne pri stojkách som mal problém," vysvetľuje nám.
Vyzerá "normálne"
Na slobode medzi jeho obľúbené jedlá patrila hlavne zelenina a ovocie. Hovorí, že vždy sa snažil stravovať zdravo. Kvôli dlhotrvajúcej hladovke ho však pred časom museli previezť z levočskej väznice do väzenskej nemocnice. "Tam ma presvedčili, aby som prerušil hladovku. Telo si však muselo postupne zvykať na zmenu. Najprv som jedol iba vývary, potom mi tam pridávali namrvený chlieb," spomína.
Napriek tomu, že Jaroslav má za sebou viac ako sto dní bez jedla, na prvý pohľad vyzerá "normálne". "Áno, aj v nemocnici sa čudovali, bol tam iný väzeň, ktorý mal za sebou 77-dňovú hladovku a vyzeral príšerne. Podľa mňa je všetko vec vôle," tvrdí tento rekordér.
Ráta aj so smrťou
Hladovky však môžu spôsobiť poškodenie zdravia, ba dokonca aj smrť. Jaroslav s tým počíta. Napriek tomu je odhodlaný touto formou bojovať za svoje ciele. Nevylučuje, že v blízkej budúcnosti opäť začne túto formu protestu.
ERIKA KARASOVÁ
erika.karasovakorzar.sk
STANOVISKÁ ODBORNÍKOV
Ako rieši situáciu s hladovkou zákon
Ako vyplýva z rozhovoru s Igorom Kurucom z Ústavu na výkon väzby v Levoči, každý človek má právo nakladať so svojím zdravím a životom podľa svojej vôle, platí to aj pre väzňov. Hladovky preto personál väznice musí rešpektovať.
Nevydržia
Zaujímavé je, že hladovky sú vo väzniciach na dennom poriadku. "Obvinení takmer vo všetkých prípadoch takto chcú protestovať proti postupu orgánov činných v trestnom konaní alebo sa cítia byť nevinní. Iba v mizivom počte prípadov dosiahnu svoj cieľ," vysvetlil I. Kuruc. Väzni poväčšine vydržia hladovať priemerne päť dní, najdlhšiu hladovku, vynímajúc Jaroslava, tu držal väzeň dva týždne. "Podľa zákona, ak obvinený vyhlási hladovku, musíme ho umiestniť do cely, kde je sám. Zdravotný personál ho poučí o škodlivosti hladovky. Ak hladovka trvá dlhšie ako 72 hodín, túto skutočnosť musíme oznámiť prokurátorovi dozorujúcemu nad výkonom väzby a orgánu činnému v trestnom konaní," informuje I. Kuruc.
Suchá hladovka
Okrem toho hladovkár je pod lekárskym dohľadom a je pravidelne monitorovaný. Okrem bežnej hladovky zvyknú väzni vyhlásiť suchú hladovku, ktorá je bez príjmu tekutín. Či to aj obvinení dodržiavajú, je otázne, pretože v každej cele je umývadlo s tečúcou pitnou vodou.
FAKTY
Názor lekára na hladovku
Podľa gastroenterológa Petra Jeseňáka jeden až dvojdňový pôst človeku prospeje, dlhodobé hladovanie však môže vážne poškodiť zdravie človeka. "Nenadarmo je piatok pôstnym dňom nie iba z cirkevného hľadiska. Pokiaľ však hladovanie trvá dlhšie, organizmus siaha po svojich energetických zásobách. Môže to však dôjsť do takých pochodov, ktoré telo nezvládne a dochádza k rozvratu vnútorného prostredia," upozorňuje lekár.
Neprimeranou hladovkou trpia všetky orgány v ľudskom tele. Gastroenterológ pri pôste odporúča piť primerané množstvo tekutín. Okrem toho radí vyhýbať sa hladovke hlavne v lete, keď má telo beztak problémy s možnou dehydratáciou.
(kar)
Autor: Leto s Korzárom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.