CHCÚ POMÔCŤ ĽUĎOM V HMOTNEJ NÚDZI
Krompašský magistrát v týchto dňoch prichádza so zaujímavou novinkou. Na Hornádskej ulici, v niekdajších priestoroch elektrotechnického učilišťa, vznikne sociálny podnik. Prácu tu nájde minimálne 36 ľudí. Z väčšej časti pôjde o občanov nachádzajúcich sa v hmotnej núdzi, ktorí obývajú jednu zo štyroch problémových lokalít.
KROMPACHY. Myšlienku sociálneho podniku prezentoval zástupca krompašskej primátorky Imrich Holečko aj na nedávnom stretnutí poslancov. Ako uviedol, sociálny podnik je pilotným projektom z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Rezort vyhlásil výzvu v rámci operačného programu "Zamestnanosť a sociálna inklúzia", prioritná os č. 1 "Podpora rastu zamestnanosti" na zriaďovanie takýchto podnikov na území Slovenska. Dokonca odporúčal, v ktorých okresoch by mali sociálne podniky vzniknúť. Hoci konkrétne Krompachy v tomto zozname chýbali, vďaka splneniu prísnych kritérií, Krompašania nakoniec svojim projektom uspeli.
Skúsenosti Krompašanov
"V zozname figuroval okres Košiceokolie. Tí však v krátkom časovom úseku od vyhlásenia výzvy nestihli splniť podmienky pre jeho vznik. Oslovili sme preto Košický samosprávny kraj, ktorý bol k nám veľmi ústretový. Vďaka tomu že sme boli pripravení a aj vďaka doterajším skúsenostiam uspeli sme. Veď takýto takmer stopercentný sociálny podnik u nás funguje od roku 2004 pod hlavičkou združenia Ľudia a perspektíva. "Presvedčili sme, že niečo také vieme realizovať," uviedol I. Holečko.
V priestoroch bývalého múzea robotníckeho hnutia na Družstevnej ulici už 4 roky funguje takýto sociálny systém. OZ tu zamestnáva 12 ľudí. Okrem toho zabezpečuje sociálne poradenstvo, vzdelávanie a zamestnáva aj ľudí so zdravotným postihnutím.
Problémová lokalita
Ako zdôraznil krompašský viceprimátor, na Družstevnej ulici žije približne 500 ľudí. Takmer všetci sú odkázaní na sociálnu pomoc, dávky v hmotnej núdzi. Poradenstvo v múzeu poskytujú pre 60 - 80 z nich. "Blízko je ďalšia problémová lokalita Hornádska ulica. Práve tam je aj budova niekdajšej nemocnice a neskôr učilišťa. Je majetkom KSK. Mesto je získali do prenájmu ešte v roku 2005. Budova je v poslednom období často rozkrádaná. Na naše náklady ju strážime, no donekonečna sa to nedá. Potrebujem, aby v budove bol doslova život, čím ju uchránime. Je veľmi vhodnou na vytvorenie sociálneho podniku. Zachránime krásnu budovu a zároveň vytvoríme pracovné príležitosti pre tých, ktorí o to stoja," zdôraznil I. Holečko.
Pomôžu Rómom i majorite
Už z minulosti má krompašský magistrát skúsenosti s ľuďmi na aktivačných prácach. Tie sa na istý čas pozastavili. Ako zdôraznil zástupca primátorky, niektorí sa stále dožadujú aktivačných prác. Sú ochotní robiť za necelé dve tisícky, ktoré pravidelne dostávali a na ktoré si zvykli. Krompašania odkázaní na dávky v hmotnej núdzi sú z väčšej časti miestni Rómovia. "Projekt je zameraný na dlhodobo nezamestnaných. Špecifikom nášho mesta je, že vysoké percento je z radov Rómskeho etnika. To, že získajú pracovné návyky a zlepšia si svoju ekonomickú situáciu, výrazne napomôže aj majorite v meste."
Zamestnanci prejdú výberom
Prví zamestnanci sociálneho podniku by mali začať pracovať na prelome mája - júna 2009. Prvou etapou bude vzdelávanie budúcich zamestnancov. V priebehu 3-4 mesiacov absolvujú kurzy, školenia a po teoretickej ale hlavne praktickej stránke. V prvom kole bude vyškolených približne 40, v druhom ďalších 40. Školenia budú zamerané do troch oblastí: obrábanie kovov, spracovanie a obrábanie dreva a údržbárske práce. Po ich absolvovaní bude nasledovať výber už samotných zamestnancov. Predtým je však potrebné budovu zrekonštruovať. Na to poslúži 9,5 milióna korún z ESF. "Táto čiastka musí postačiť na obnovu priestorov na prízemí budovy. Vytvoríme tu 3 dielne na opracovanie kovov, dreva a údržbarske práce. Zabezpečíme strojné i nástrojové vybavenie. Noví zamestnanci budú pracovať v úkolovej mzde a budú musieť dokonale zvládať pracovnú disciplínu ako aj ostatné nároky vyplývajúce z pracovného pomeru," priblížil I. Holečko.
Krompašská lastovička
Žiadateľom peňazí na rozbehnutie sociálneho podniku je mesto Krompachy. Partnermi pilotného projektu sú: Košický samosprávny kraj, Úrad práce Spišská Nová Ves, OZ Ľudia a perspektíva a mestské podnikateľské subjekty SEZ Krompachy, a. s., Zlieváreň a. s. Krompašskí sociálny podnik by mal v budúcnosti fungovať ako samostatný právny subjekt. Myšlienka sociálnych podnikov je tohtoročnou novinkou v slovenskej legislatíve. Ten krompašský bude prvou lastovičkou.
--- NÁZORY ---
n Viliam Gábor, 51-ročný: "Počul som o tom, že tu majú byť nejaké dielne. Rád by som tu pracoval, veď peniaze sa zídu. A nie je to ani ďaleko, rovno na našej ulici."
n Ivan Holub, otec 6 detí: "Robotu by som bral. Mám deti, peňazí nemáme veľa, tak prečo nie."
n Jarmila Pokutová: "Manžel robil na aktivačných. Nedostal veľa, ale pomohlo to. Teraz nám peniaze chýbajú. Ak by brali aj ženy, išla by som tam robiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.