Hygienici hlásia kvalitnú vodu na kúpaliskách
Minuloročný "poprask" v podobe pozatváraných kúpalísk zrejme prebudil spiacich prevádzkovateľov, ktorí tohto roku urobili všetko preto, aby voda v bazénoch vyhovovala požiadavkám hygienikov. Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave je voda v bazénoch kúpalísk a rekreačných zariadení v Rožňavskom okrese veľmi dobrá, hygienici sú nad mieru spokojní.
ROŽŇAVA. Riaditeľka RÚVZ v Rožňave Ľubomíra Chromčíková hovorí o tohtoročnej kvalite vody ako o "superkvalite": "Tohto roku sa prevádzkovatelia naozaj spamätali, načas doniesli vyšetrené vzorky vody, ktoré spĺňali všetky parametre potrebné pre bazénovú vodu." Podľa riaditeľky mali všetci prevádzkovatelia súhlas na prevádzkovanie kúpalísk a bazénov daný v predstihu, takže načierno sa tohto roku neodvážil otvoriť nikto.
Tohto roku sa asi nezatvára
Po minulom roku, keď pre zlú kvalitu vody boli zatvorené všetky kúpaliská v okrese, sa podľa riaditeľky zrejme prevádzkovatelia poučili. "Stálo ich to nemalé finančné prostriedky. Okrem drahého laboratórneho vyšetrenia vody v certifikovaných laboratóriách museli na niekoľko týždňov kúpaliská aj zatvoriť, čo pre nich nebolo to najlepšie. Tohtoročné vzorky mali v zmysle mikrobiologických parametrov veľmi dobré ukazovatele. Som naozaj spokojná," tvrdí riaditeľka. Predpokladá, že sa kompetentní poriadne pripravili čo sa hygieny, čistenia potrubí i samotných bazénových telies týka. V prípade, že by sa mikrobiologická kvalita vody v bazéne zhoršila, voda by sa musela dať vyšetriť aj na prítomnosť améb. "Zatiaľ sme to nežiadali, nebolo to potrebné," povedala riaditeľka.
Vodné zdroje vlastné, aj obecné
Podmienky kvality vody sú výborné na kúpalisku v Rožňave, v Gemerskej Hôrke, vo Vlachove i v Bretke. Viaceré kúpaliská kombinujú dva zdroje vody. Do bazénov napúšťajú vodu z vlastných studní, bufety, reštaurácie a stánky s občerstvením sú napojené na mestské a obecné vodovody. Hygienici poukazujú aj na hygienu predajných stánkov. "Myslím si, že aj tu môžeme vyjadriť spokojnosť. Prevádzkovatelia sa posledné roky snažia. Je to azda aj preto, aby zlou hygienou neodradili návštevníkov. A samozrejme, pokuty za porušenie hygienických predpisov nie sú malé," povedala Ľ. Chromčíková.
Kúpanie v rybníkoch na vlastnú zodpovednosť
Pracovníci RÚVZ naďalej upozorňujú na to, že kúpanie sa v rôznych prírodných vodných plochách, jazerách či rybníkoch je na vlastnú zodpovednosť, respektíve nezodpovednosť ľudí. "Nikde v okrese nemáme prírodný vodný zdroj, ktorý by bol vhodný na kúpanie. Rybníky sú tým najhorším možným zdrojom nebezpečných mikroorganizmov, aké si vieme predstaviť. Rybníky predsa rybári hnoja, prikrmujú v nich žijúce ryby, uhynie v nich nespočetné množstvo zvierat. Následkom kúpania sa v takomto vodnom zdroji je v lepšom prípade hnačka, v horšom rôzne sú to rôzne vírové hepatitídy, listéria, salmonelóza alebo očné zápaly," vymenúva riaditeľka riziká spojené s kúpaním v rybníkoch.
Podľa jej slov sa má o tabuľu zákazu kúpania sa v prírodnom vodnom zdroji postarať vlastník. Obce sa vo viacerých prípadoch vyhovárajú na rybársky zväz a naopak. "Žiaľ, nemáme čas skúmať, kto je zodpovedný za osadenie zákazovej tabule. Okrem toho, myslím si, že ľudia vedia, že kúpať sa v takýchto zdrojoch je nebezpečné. Ak aj získajú nejaké ochorenie, ktoré môže vyplynúť práve zo znečistenej vody, u lekára sa s tým bežne nepochvália. Nemáme preto ako zistiť, či a koľko prípadov zdravotných následkov prinesie letná sezóna a kúpanie sa v rybníkoch," dodala riaditeľka.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.