ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Prednú časť budovy niekdajšieho Centra voľného času v Levoči zbúrajú. Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo na tento účel dva milióny korún. U laikov určite vzbudzuje táto suma otázniky. Nejde o neprimerane vysoké náklady? Veď za takúto sumu sa dá dom postaviť a nie zbúrať. Korzár preto u odborníkov zisťoval, v čom spočívajú náklady pri asanácii objektov.
LEVOČA. Spomínanú budovu, kde sídlilo centrum voľného času, idú búrať, pretože tak rozhodol odborník. Budova je staticky narušená. Objekt postavený v čase socializmu má vskutku zaujímavý osud. Vtedajší mocipáni rozhodli o časti tejto stavby ako o ideologickej prekážke. Vedie tade totiž cesta na Mariánsku horu, kde sa každoročne konajú sväté púte. Predná časť budovy navyše prekáža cestnej doprave.
Kopia sa sťažnosti
Odkedy sa zmenilo spoločenské zriadenie, u kompetentných sa kopia sťažnosti od motoristickej verejnosti. Objekt spôsobuje problémy hlavne v zime v čase snehu a poľadovice. V trojcestnej križovatke je táto budova vystrčená smerom do cesty, a tak prekáža vo viditeľnosti.
Milióny určil odborník
"Náklady na asanáciu určil odborník, musíme odborné stanovisko akceptovať," vysvetlil levočský primátor Miroslav Vilkovský (Smer, HZDS, SNS, SF, Nádej). Ako dodal, ide dosť vysokú sumu, ale tieto náklady mesto zakomponuje do predajnej ceny.
"Áno, sú to vysoké náklady, ale spolieham sa na to, že firmy, ktoré sa prihlásia do verejnej súťaže, sumu znížia. Dva milióny korún v tomto štádiu sú rozpočtovaná suma," uviedol poslanec Milan Majerský (KDH).
Najdrahší je odpad
Ako pre Korzár uviedol konateľ spoločnosti, ktorá sa zaoberá deštrukciou budov všetkých druhov Miroslav Witkovský, pri asanácii sa náklady šplhajú smerom hore kvôli likvidácii stavebnej sute. "Odpad sa v žiadnom prípade nemôže napríklad voľne vyvážať do prírody, ako sa to zvyklo robiť v minulosti. Podľa zákona vykonávateľ týchto prác musí oficiálne zdokladovať likvidáciu stavebného odpadu. V niektorých prípadoch práve táto položka predstavuje až 50 percent celkových nákladov," vysvetlil M. Witkovský. Niektoré firmy, podobne ako tá, ktorej je M. Witkovský konateľ, túto suť recyklujú, používajú ju napríklad do betónových podkladov.
Odstrel nahradili drahé stroje
Výška nákladov na asanáciu závisí aj od použitej technológie. "V minulosti niektoré objekty zvykli asanovať aj odstreľovaním. Tento spôsob je už zriedkavejší kvôli životnému prostrediu a bezpečnosti. Dnes sa väčšinou budovy búrajú za pomoci modernej, výkonnej ale drahej technológie. Ide napríklad o hydraulické kliešte, či búracie kladivá. Samozrejme sa to tiež premietne do nákladov," doplnil svojho kolegu výrobný riaditeľ spišskonovoveskej firmy Jozef Tkáč.
Verejná súťaž
V blízkej budúcnosti magistrát vypíše verejnú súťaž na dodávateľa prác v prípade asanácie budovy, kde v minulosti sídlilo centrum voľného času.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.