Nebezpečné modely sú bežne predajné
Existuje niekoľko prípadov, keď si diaľkovo ovládané lietanie modelov vyžiadalo značné škody, ba dokonca aj ľudské životy. Dokonca aj v hračkárstvach sa môžeme stretnúť s potenciálnym nebezpečenstvom.
ROŽŇAVA. Letecké modelárstvo sa ľahko môže stať nebezpečnou záľubou. Svedčí o tom aj prípad, ktorý sa stal v roku 2006 v Maďarsku, keď pri vystúpení RC (diaľkové ovládanie) modelárov na leteckom dni jeden model vletel medzi divákov. Dve osoby zahynuli a štyri sa zranili. Dva a pol metra dlhú maketu diaľkovo riadil nemecký pilot, jeden z najlepších v Európe, ale on chybu neurobil. Príčinou bola strata kontroly rádiového spojenia pilota s lietadlom. V tomto prípade išlo o profesionálne vystúpenie. Pri takomto podujatí musí byť aj na Slovensku dostatočne vopred ohlásený a oznámený začiatok a koniec súťaže, či vystúpenia príslušnému mestskému alebo obecnému úradu, čo je veľmi dôležité najmä kvôli bezpečnosti.
Nekvalitné a nebezpečné modely sú bežne predajné
"Ak sa na súťaži stane situácia, že model lietadla preletí nad depom, respektíve divákmi z viny pilota, ten okamžite skončil s lietaním, pretože ohrozil bezpečnosť ľudí," povedal vedúci klubu leteckých modelárov v Centre voľného času (CVČ) v Rožňave a zároveň dlhoročný a profesionálny letecký modelár Štefan Andoga.
Paradoxom je, že mnohí obyvatelia majú možnosť vidieť, ako si "milovníci leteckého modelárstva" radi púšťajú svoje lietadielka na diaľkové ovládanie na sídliskách, prípadne blízko ich príbytkov. V Rožňavskom okrese ich môžeme vidieť napríklad pred obcou Brzotín, na sídlisku Stred a Podrákoš v Rožňave. "Nebezpečné a nekvalitné ovládacie zariadenia sú bežne predajné v hračkárstvach alebo u nedôveryhodných predajcov," zdôraznil Štefan Andoga. Upozornil, že "letecké modelárstvo je, aj keď sa to nezdá, veľmi nebezpečná voľno-časová aktivita, ale len v tom prípade, keď sa berie iba ako nejaká zábava bez zodpovednosti a znalosti problematiky. Každý, kto takú činnosť prevádza, musí letecké modely ovládať bezpečne a mať potrebné skúsenosti s lietaním RC modelov lietadiel."
Aj 400-gramový model môže zabiť
"Letecké RC modely musia používať frekvenciu 35 MHz, ktorá je prípustná len pre lietadlá, iná je neprípustná a trestná," upresnil Š. Andoga. "V súčasnosti to však nikto nemeria," dodal.
Rušenie frekvencie, čo bolo aj v prípade z Maďarska, môže spôsobiť čokoľvek. Vtedy zlyháva diaľkové spojenie pilota s lietadlom. Model skutočne nie je ovládateľný. Pri používaní v blízkosti ľudí alebo príbytkov môže dôjsť nielen k poškodeniu majetku, ublíženiu na zdraví, ale až k smrti. Svedčí o tom prípad spred niekoľkých rokov na Slovensku, kedy 400-gramový, dokonca voľný model (bez diaľkového ovládania) F1A, pri náhlom vetre nekontrolovane zmenil smer. "Vryl sa do temena ženy, ktorá stála neďaleko a nepočula varovanie," dodal vedúci modelárskeho klubu.
---RADY--
Odporúčania modelára
Štefan Andoga dáva niekoľko odporúčaní a rád, ktoré by kvôli bezpečnosti mali byť dodržané:
n 1.nekupovať HRAČKY RC modelov
n 2.kupovať modely v špecializovaných predajniach, kde sú odborníci
n 3.zadovážiť si kvalitné, certifikované ovládacie zariadenie
n 4.vždy sa radšej poradiť so skúsenými modelármi
n 5.pred použitím sa presvedčiť, či zariadenie funguje (skontrolovať dosah)
n 6.nepoužívať, respektíve nelietať s modelmi na sídliskách, zastavaných plochách a už vôbec nie nad ľuďmi
n 7.po nadobudnutí zručnosti v ovládaní modelu nepredvádzať svoje "umenie"
n 8.pri serióznom záujme o lietanie s RC modelmi sa radšej prihlásiť do klubu modelárov, ako nebezpečne lietať
Autor: xan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.