poznajú ako svoju obývačku, hovoria o historickej zmene, rokliny valiaca sa voda zmenila sťaby na pralesy.
SUCHÁ BELA. Básnik by povedal, že voda odniesla z roklín stopy a pachy miliónov ľudí, ktorí tade prešli. „Čo je biele, to je nové," so smiechom nám hovoria muži z pracovnej skupiny pri našej návštevy v rokline Suchá Belá. Voda umyla dobiela balvany a skaly, poodnášala kusy brehov a čo je najhlavnejšie, tok vody sa čiastočne zmenil, na niektorých miestach sa odklonil aj o dva metre. Ďalším nóvom sú výmole. Voda vyhĺbila koryto potoka na niektorých miestach aj do hĺbky dvoch až troch metrov.
Nedostatok vody minulosťou
Roklina Suchá Belá v katastri Hrabušíc má v názve svoj prívlastok práve kvôli nedostatku vody. V najnavštevovanejšej tiesňave bolo vody v potoku tak po členky. Pár dní po povodniach je to však stále poriadna riava. Negatívum v tomto prípade však je, že povodne úplne zničili takmer všetky drevené rebríkové lávky. V Suchej Belej a v Pieckách včera intenzívne pracovali na nových komponentoch. K Veľkému Sokolu sa pre vysokú hladinu vody ani včera nedalo dostať.
Lávky vedú ponad výmole
„Boli sme tu v piatok, neviete si predstaviť ten hluk. Spôsobovala ho voda a valiace sa balvany," opisuje nám Tomáš Šarišský, ktorý nás sprevádza po Suchej Belej. Voda sa akoby nič zahrávala s trojkubíkovými balvanmi.
Brodíme sa vodou, iba do tretiny trojkilometrovej rokliny nám cesta trvá necelú hodinu. Opatrne treba zvažovať každý krok, chodníky sú totiž úplne zničené. Na začiatku rokliny už pribudli nové lávky. Vedú aj cez spomínané hlboké výmole. Predsa len, prechod je sprevádzaný aj miernymi obavami.
Voda vydrhla balvany
„Potok pred povodňami bol akoby špinavý. Nánosy zeme a piesok, nízka hladina," spomína T. Šarišský. Dnes je však situácia iná. Koryto je vyumývané, čaro čistoty dodáva aj vápenec v potoku. Dno potoka sa leskne sťa zrkadlo. Ďalší zaujímavý pohľad ponúkajú vysoké bralá pri brehu. Sú obrastené machom, nechýbajú hrubé nánosy lístia, zeminy, smerom dole je tu zrazu hranica, za ktorou je do očí bijúca beloba kameňa. Toto spôsobila práve spomínaná voda.
V horúčavách teplo oblečení
Peniaze z európskych fondov, ktoré iba nedávno obec Hrabušice minula na chodníky popri potoku a technické zariadenia, na 80 percent odniesla voda. V Suchej Belej sa pracovalo na nových lávkach a chodníkoch. Ide o tvrdú, chlapskú prácu. Hoci včera doobeda vládla horúčava, v Suchej Belej bolo muži teplo oblečení. Predsa len, tiesňava je ako komín, spôsobujúci prievan. K tomu celodenné brodenie vo vysokej vode, vláčenie dreva proti prúdu.
S mužmi, ktorí budujú nové zariadenia, sme včera došli asi 200 metrov pod Misové vodopády. Ďalej je cesta veľmi nebezpečná. „Sú tam asi dvojmetrové nánosy dreva, budeme ich musieť uvoľniť kvôli prietoku," vysvetlil Štefan Hrabovský, ktorý bol zmapovať situáciu pri vodopádoch.
Ako uviedol šéf pracovnej čaty Miroslav Dovala, pri Misových vodopádoch im voda vzala kovové rošty. „Zrejme budú pod nánosom štrku."
Neporušená krajina
Momentálne sú v Slovenskom raji prístupné rokliny Prielom Hornádu, Kláštorská roklina, Veľký a Malý Kyseľ a Zejmarská roklina. V Suchej Belej a v Pieckach sa intenzívne pracuje, podľa slov starostu Hrabušíc Štefana Labudu, skončiť chcú do konca týždňa. Zatiaľ sa im nepodarilo dostať do Veľkého Sokola. „Práve teraz Slovenský raj, napríklad Suchá Belá, ponúka obraz neporušenej krajiny a skutočnosť, ako sa dokáže prejaviť sila prírody," povedal hrabušický starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.