dokumentuje nedostatky nakladania s komunálnym odpadom. Hovoria, že ich to neunavuje, motivuje ich odhodlanie a viera v zlepšenie kvality životného prostredia v meste aj za pomoci obyvateľov.
ROŽŇAVA. V snahe podporiť separovanie odpadu v meste Rožňava vznikla na základe februárového zasadnutia mestského zastupiteľstva v spolupráci s firmou Brantner Gemer, s. r. o., zaoberajúcou sa odpadovým hospodárstvom, takzvaná zelená hliadka.
Všetko v jednom
Od 10. júna má dvoch stálych členov z radov záujemcov o dobrovoľnú prácu pod vedením odborného pracovníka, ktorí to vykonávajú zadarmo. Členovia hliadky sa stretávajú v teréne s takmer navlas rovnakým problémom. "Ľudia neseparujú, neminimalizujú odpad a častokrát vidíme, že odpad z rôznych materiálov dávajú do jednej nádoby".
V nádobe, určenej na komunálny odpad, sa tak napríklad ocitol už aj celý matrac. V ďalšej nádobe bol popol spolu s nestlačenými pivovými plechovkami a tetrapakovými obalmi.
Námet, činnosť a poslanie tejto hliadky bolo vytvorené na podnet pracovníčky Mestského úradu (MsÚ) v Rožňave z odboru ochrany a tvorby životného prostredia, Aleny Baffyovej. Inšpirovala sa publikáciou o už vytvorenom a zabehnutom systéme monitorovania separovaného odpadu a pokladala za vhodné uskutočniť to aj v Rožňave. "Zelená hliadka je opatrenie, cieľom ktorého je snaha podporiť separovanie odpadu. Zatiaľ nie je v našich ekonomických a technických možnostiach objektívny monitoring, na ktorý sú potrebné napríklad zberné nádoby s čipmi, mobilné zariadenia s palubným počítačom, s čítačkou čipov a vážiacim zariadením," uvádza A. Baffyová.
Takmer každý deň v teréne
Členovia zelenej hliadky si aktívne a zanietene plnia svoje povinnosti. Činnosťou tejto trojčlennej skupiny je prevažne pešia práca v teréne na území mesta Rožňava a v obci Nadabula. Spočíva v sledovaní a dokumentovaní kvality separovaného zberu pri a vo vnútri zberných nádob, ale aj odhaľovanie divokých skládok. Takisto hliadka poskytuje občanom žlté vrecia slúžiace na plastové fľaše, kovové obaly a tetrapaky (viacvrstvové obaly). Zistenia hliadka odstupuje firme Brantner Gemer, ktorú informuje, usmerňuje a navrhuje jej počet, vhodné zloženie a umiestnenie zberných nádob. Hliadka takisto ústne upozorňuje obyvateľov na nedostatky priamo v teréne.
Pri obhliadkach sa členovia stretávajú zväčša s nedodržiavaním podmienok separovania, ktoré vyplývajú zo všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi. Dôležité je separovanie už v domácnosti. Minimalizovať umelohmotné fľaše, kartóny, viacvrstvové obaly (z džúsov, mlieka) je dôležité kvôli úspore priestoru v zbernej nádobe, znížia sa tým aj náklady a s tým spojené poplatky občanov.
Autor: xan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.