SPOLOČNÝ PROJEKT MÁ UMOCNIŤ POTENCIÁL
Zo starobylého Kežmarku do Vrbova s jeho liečivými termálnymi vodami sa možno onedlho dostaneme po cyklistickom chodníku.
VRBOV/KEŽMAROK. Predstava, že unavený turista zosadá z bicykla a o chvíľu sa už kúpe vo vrbovských bazénoch, je naozaj lákavá a môže sa stať realitou už v budúcom roku.
"S iniciatívou prišiel kežmarský primátor Igor Šajtlava," povedal pre Korzár starosta Vrbova Felix Jankura. "Projekt cyklistického chodníka spájajúceho Vrbov a Kežmarok nás zaujal, a tak sme sa do projektu pustili."
Vrbovský starosta si od vybudovania chodníka sľubuje zvýšený pohyb turistov na trase Kežmarok Vrbov a vyššiu návštevnosť kúpaliska s unikátnou liečivou vodou.
Zároveň zdôrazňuje bezpečnosť návštevníkov obce, ktorí za osviežením a zdravím už nebudú prichádzať štátnymi komunikáciami so stovkami uháňajúcich áut a motocyklov.
Štart bude na Suchej hore
Pripravovaný cyklistický chodník bude široký 3 m a dlhý 4,7 km. Jeho výstavba bude stáť 12 15 miliónov Sk.
"Majetkovoprávne veci mesta Kežmarok ohľadom cyklistického chodníka sú vysporiadané," povedala vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu kežmarského magistrátu Gabriela Bodnárová. "V štádiu príprav je aj projektová dokumentácia. Po týchto krokoch oslovíme ďalšie inštitúcie, ktoré sa k výstavbe chodníka musia vyjadriť. Potom budeme čakať na výzvu ohľadom štrukturálnych fondov, ktorá by mala byť zverejnená v septembri."
Trasa chodníka kopíruje staré poľné cesty, jeho súčasťou budú aj oddychové miesta s lavičkami, informačnými tabuľami a nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry, Levočské vrchy a ďalšie pohoria. Cyklistická púť sa začne na Suchej hore v Kežmarku, cyklisti po zaujímavej túre zosadnú zo svojich tátošov pri novom vchode do kúpaliska vo Vrbove, ktorý je momentálne vo výstavbe.
Asfaltový chodník však nebude slúžiť len cyklistom, ale aj korčuliarom. "Veríme, že sa tu všetci bez kolízii pomestia," načrtla svoju predstavu Gabriela Bodnárová. V zime si tu zasa na svoje prídu lyžiari bežkári.
Peniaze, pozemky, investori
Na cyklistický chodník sú potrebné tri veci - peniaze, peníze, peňeži - mohli by sme citovať klasika z Tisíročnej včely. Až 95 percent finančných prostriedkov by malo prísť z fondov EÚ. Ďalších potrebných 5 percent Kežmarok a Vrbov majú. Pôjde však o to, kto o prostriedky z fondov bude žiadať.
Obec Vrbov by mala pozemky pod cyklistický chodník získať od Slovenského pozemkového fondu bezodplatným prevodom. V tomto prípade by žiadosť o pridelenie fondov podal Vrbov. "Vyzerá to tak, že pozemky bezodplatným prevodom získame, pretože ide o verejnoprospešnú stavbu. Zmluva so Slovenským pozemkovým fondom sa pripravuje," hovorí s neskrývaným optimizmom starosta Vrbova Felix Jankura.
Cyklistický chodník Kežmarok Vrbov sa po výstavbe prepojí s ďalšími takýmito chodníkmi v regióne, čím bude Vrbov prepojený s celými Tatrami, dokonca aj s poľskou stranou. V cieľových staniciach chodníka majú byť požičovne bicyklov, stánky s občerstvením a podobne.
Autor: Pavol Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.