úrad Vysokých Tatier si pri riešení tejto agendy neplní svoje povinnosti. Problémom má byť ochrana zdravia a rozhodovanie v rozpore s energetickou koncepciou mesta.
VYSOKÉ TATRY. Jeden z takýchto konfliktov eskaloval tento týždeň v Tatranskej Lomnici. Menšia časť majiteľov bytov 18-bytového domu č. 124 sa rozhodla svoje byty odpojiť od centrálneho kotla budovy. Stavebný úrad im vydal stavebné povolenia a majitelia začali s inštaláciou samostatných kotlov. Niektoré kotly už fungujú.
Boja sa o svoje zdravie
Zástupca bytového spoločenstva Jaroslav Petrovský si myslí, že stavebný úrad pri vydaní stavebných povolení nekonal tak, ako mal. "Zákon zakazuje vydať stavebné povolenie bez súhlasu správcu domu. Takýto súhlas však nikdy neexistoval," povedal Petrovský. Najviac ho škrie, že úrad doteraz nezabránil postupom, ktoré podľa neho nebezpečne hazardujú s ľudským zdravím. Problémom majú byť komíny nových kotlíkov, ktoré vedú povedľa okien von priamo z bytov. "Toto však prísne zakazuje zákon. Komíny musia ísť ponad strechu," hovorí Petrovský. Podľa neho pre pochybné vedenie komínov už teraz niektorí trpia. "Napríklad moja susedka Ilse, ktorá ako lekárka podrobne pozná účinky oxidu uhličitého, si niektoré okná vôbec neotvára," povedal Petrovský.
Vec už prešetrujú
Stavebný úrad Vysokých Tatier tvrdí, že nepochybil. "Dostali sme zápisnicu rokovania spoločenstva o súhlase na odpojenie, na základe nej sme rozhodli," uviedol vedúci oddelenia výstavby Peter Novák. Doplnil, že neskôr sa síce dozvedel, že zápisnica pravdepodobne nebola v súlade s predpismi. "To však riešia iné orgány, napríklad súdy, my to skúmať nemôžeme," doplnil Novák. V prípade zápisnice údajne existujú podozrenia z falšovania podpisov. Novák povedal, že úrad vo vydaných stavebných povoleniach prikázal žiadateľom viesť komíny ponad strechu. "Či toto dodržali, práve teraz šetríme," doplnil Novák. Predpokladaný termín výsledkov šetrenia neupresnil.
Petrovský: Ide aj o ekológiu
Podľa Petrovského prípad má na mesto širší dosah a presahuje dianie v jednej bytovke. "Rozhodnutia úradu sú v rozpore s energetickou koncepciou mesta, ktorá preferuje k prírode šetrnejšie spoločné vykurovanie. Pikantné je, že vedúci Novák nám vášnivo vysvetľuje, ako je dôležité neodpájať sa zo spoločných kotolní a deň predtým vydáva povolenia na odpojenie," hovorí Petrovský. Novák reagoval, že energetická koncepcia pre úrad ešte nie záväzná. Čaká sa na jej pripojenie k územnému plánu mesta ako oficiálnej prílohy.
Novák: Trendu nerozumiem
P. Novák potvrdil, že mesto naozaj podporuje spoločné kotolne. "Odpájanie kotlov je v meste súčasný trend, ktorý si je ťažké vysvetliť. Pretože znečisťovanie ovzdušia splodinami je takto mnohonásobne vyššie," vysvetlil Novák. Na otázku, či je potom spoločné kúrenie aj lacnejšie, Novák odpovedal: "Záleží od počtu odpojených bytov, ale ak je ich minimum, tak spoločná kotolňa vyjde každý byt menej."
V tomto nachádza s Novákom zhodu aj Petrovský. "Napríklad nezávislý energetický audit našej bytovky ukázal, že za kúrenie spoločným kotlom oproti druhému riešeniu by nájomníci platili o 36 percent menšie účty," doplnil Petrovský.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Problémy s plesňami
n Trend samostatných kotlov sa vo Vysokých Tatrách rozmáha už dlhšiu dobu. Podľa riaditeľa mestskej bytovej spoločnosti Jozefa Kručaya bytovky, kde došlo k masívnemu nástupu samostatných kotlov, čelia vážnemu problému. "Niektoré steny bytov a spoločných priestorov začínajú vo veľkom plesnieť. Dochádza k vážnemu poškodeniu muriva," povedal pre Korzár riaditeľ Kručay.
n Tatranské skúsenosti ukazujú ďalšiu zaujímavú skutočnosť. Nie každé spoločné vykurovanie musí byť najlacnejšie. Kým vykurovanie spoločným kotlom v jednej bytovke sa ukazuje ako cenovo najvýhodnejšie, naopak spoločná kotolňa zásobujúca teplom viacero bytových domov v nákladoch za spotrebu plynu je niekedy ešte cenovo zaujímavejšia.
Autor: Rozbité cesty žalujú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.