CHÝBALO RIADENIE Z KRAJSKÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBU
V riadení krízových situácií je chaos! Potvrdilo sa to pri nedávnych povodniach. Krajský krízový štáb nefungoval. Nemal teda kto koordinovať postup pri záchranných prácach a nasadenia ťažkej techniky. Máme informácie o tom, že veliteľ prešovskej mechanizovanej brigády mal v pohotovosti vojakov aj techniku. Nevedel však, do ktorých povodňami postihnutých oblastí ich má poslať.
PREŠOV. Vážne chyby a nedostatky v riadení krízových situácií sa prejavili po zrušení krajského úradu (KÚ), po zmene kompetencií. Predtým totiž krajský krízový štáb zvolával prednosta kraja. Táto kompetencia prešla od nového roka na prednostu obvodného úradu v sídle kraja. Ten v čase tohtoročných povodní krajský krízový štáb nezvolal.
Prvé mechanizmy až na druhý deň
Starostovia viacerých postihnutých obcí kritizovali organizáciu a priebeh záchranných prác. Jednou z nich bola aj starostka obce Lukov (okres Bardejov) Jozefína Kramárová. Tá vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity v stredu 22. júla dopoludnia a prvé ťažké mechanizmy do obce prišli až o dobrých pár hodín neskôr. V obci sa teda iba bezradne pozerali na to, ako im dravá voda ničí štyri mosty, vodovod i nové miestne komunikácie. K ohrozovanému domu v obci, ktorý voda podmývala a vzala vstup do domu, prístavbu, vodovodnú a elektrickú prípojku a zničila žumpu, dorazil prvý buldozér až na druhý deň poobede. "Kompetentní neboli absolútne pripravení na túto situáciu. To nie je možné, aby buldozér ťahali až z Trebišova," uviedla J. Kramárová. Starostka otvorene hovorí o zlej komunikácii medzi civilnou obranou, povodím a okresným krízovým štábom.
Skúsení sa na pomoc nespoliehajú
Podobne na tom boli v obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa. Ťažkú techniku sa snažili zohnať aj starostovia iných postihnutých obcí v kraji.
Tí, ktorých voda ohrozuje každý rok a majú dostatok skúseností, sa na pomoc krízových štábov už ani nespoliehajú. "Keď si to nezariadim sám, nemám," skonštatoval starosta obce Ľutina v Sabinovskom okrese Vladimír Lelovský.
Pripustili chyby
Počas návštevy predsedu vlády a ministra vnútra povodňami postihnutých oblastí, premiér priznal, že chyba zrejme nastala v komunikácii medzi tými, ktorí mali zabezpečovať záchranné práce. Povodne postihli viaceré obce v šiestich okresoch Prešovského kraja a zomreli pri nich dvaja ľudia.
Osloviť sme preto chceli prednostu prešovského obvodného úradu, ktorý podľa zákona zriaďuje krízový štáb a koordinuje činnosť obvodných úradov a obcí. Ten bol však na dovolenke, preto sme o informáciu k tomuto problému požiadali ministerstvo vnútra.
"Počas záplav štátna správa a samospráva postupovali podľa zákona o ochrane pred povodňami, riadili sa teda pokynmi povodňových komisií," uviedla v odpovedi Alena Koišová z ministerstva. Nedostatky v súčasnom riadení krízových situácií však pripustila. "Po tohtoročných skúsenostiach sa zrejme bude novelizovať zákon o ochrane pred povodňami tak, aby niektoré kompetencie z neho prešli do zákona o riadení štátu v krízových situáciách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.