spoznali a zamilovali sa do seba na jednotlivých školiacich stretnutiach v rámci projektu Heifer.
PRAKOVCE. Juraj pochádza z Margecian a Ivana z Prakoviec v Gelnickom okrese. Obaja sú včelári, preto sa zapojili do projektu Heifer. Dnes sa tešia z desiatich včelích rodín, ktoré dostali práve cez túto mimovládnu charitatívnu organizáciu, ktorá začala svoju činnosť na Slovensku už v roku 1995. Vznikla v roku 1944 v štáte Arkansas a má zastúpenie v 35 krajinách. Cieľom je podporovať malé rodinné hospodárstva, v niektorých krajinách zase pomáha táto organizácia hladujúcim ľuďom.
Zadarmo zviera
Ten, kto sa zapojí do projektu, dostane od organizácie zdarma hospodárske zviera, mláďa však musí odovzdať ďalej rodine, ktorá je tiež účastníkom projektu. V regióne Spišskej Magury sú to kone a kravy, v osadách pod Vysokými Tatrami zase kozy, v Slavošovciach v Rožňavskom okrese dostávajú účastníci projektu králiky. V Hnileckej doline pomáha Heifer rodinným hospodárstvam včelami.
Aby koníček aj živil
"Chceme docieliť, aby sa koníček v budúcnosti stal významným finančným zdrojom pre konkrétnu rodinu," povedal pre Korzár starosta Pavol Lukáš. Obec je partnerom spomínanej organizácie pri projekte. Na začiatok dostalo desať prakovských rodín po desať včelstiev. Postupne sa zapojí do projektu spolu 30 účastníkov, odovzdávaním tak v Hnileckej doline pribudne 300 včelích rodín.
Včelári od detstva
Mladomanželia Papcunovci dostali svoje včelie rodiny od iného účastníka projektu.Z atiaľ ich majú doma mesiac. Žien-včelárok je však ako šafranu, zaujímalo nás preto, ako sa Ivana k tomu koníčku dostala. "Včelárstvu sa venuje otec, čiže on ma k tomu priviedol. Od detstva teda viem, čo je včelárenie. Tento koníček si síce vyžaduje veľa fyzickej námahy, na druhej strane je to oddych, relax," vysvetlila 26-ročná Ivana.
Jej 31-ročný manžel Juraj prišiel včelárstvu na chuť v škole a veľmi sa mu to zapáčilo: "Od svojho kolegu v práci som sa dozvedel o tomto projekte. Vysvetlil mi, v čom spočíva, zapáčilo sa mi to, tak som sa prihlásil."
Heifer pri pomoci konkrétnym ľuďom hovorí ako o šanci pre nový začiatok. Chovateľ dostáva bezplatne hospodárske zviera, zúčastňuje sa odborného vzdelávania, ktoré je financované nadáciou. Okrem toho má možnosť získať drobnú pomoc pri zabezpečovaní krmiva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.