obe bojujúce strany siahli po tvarohových guliach. Dnes po 480 rokoch sa levočské námestie stalo miestom ratifikovania mierovej zmluvy, ktorú osobne podpísali primátori oboch miest. Patrónom uzavretia mieru bol primátor Starej Ľubovne, mesta, ktoré v tom čase prihliadalo nekonečným bojom.
LEVOČA. Ratifikácia mierovej zmluvy bola súčasťou tohtoročného kultúrneho festivalu Dni Majstra Pavla. Nechýbal ani tradičný Karpatský remeselný trh a ohnivo-svetelná Tajomná Levoča. Primátor Kežmarku Igor Šajtlava, Levoče Miroslav Vilkovský a Starej Ľubovne Valent Jaržembovský spolu zasadli za jeden rokovací stôl pred levočským magistrátom a v dobových kostýmoch svojich predchodcov slávnostne spečatili mier. Text mierovej zmluvy im symbolicky predala levočská Biela pani. A aké pocity sa predstaviteľov miest krátko po podpise zmocnili? "Pocit z ukončenia vojny je výborný. Je to zároveň nový začiatok stopercentnej spolupráce medzi oboma mestami," uviedol kežmarský primátor. "Tento akt znamená ďalší rozvoj našich miest a boje 100-ročnej vojny sú týmto oficiálne skončené," zdôraznil primátor Levoče. "Pred rokmi sme pozerali s odstupom na bojové udalosti, ale sme radi, že po dlhých storočia došlo k dohode a aj my veľmi radi prispejeme k spolupráci," dodal staroľubovniansky primátor.
Majsterka tkáčka
Námestie Majstra Pavla sa počas uplynulých dní zmenilo na jedno veľké trhovisko. Tu svoju šikovnosť prezentovali domáci, ale aj zahraniční remeselníci z Čiech a Poľska. Pernikári, drotári, tkáči, keramikári, rezbári, šperkári... tí všetci ponúkli to najlepšie zo svojho remesla. Z domácich zaujala tkáčka Anna Hasajová. Pre ňu je tkanie kobercov, prestieradiel, tašiek, či vankúšov, koníčkom i chlebíkom zároveň. "Pred niekoľkými rokmi som prišla o prácu. Pochádzam z dediny a tam sa odjakživa tkalo. Tkala moja mama i stará mama, inšpirovala som sa nimi a baví ma to dodnes," uviedla šikovná tkáčka. Ak prezradila za týždeň utká do 30 metrov tkaniny. Záleží to však od osnovy koberca či prestierania. "Sú istí vychytené vzory, ale ľudia s postupne vracajú ku klasike," dodala A. Hasajová.
Medzinárodný plenér
Súčasťou Dní Majstra Pavla bol už tradičný plenér. Zúčastnili sa ho jedenásti umelci zo Slovenska, Čiech i Poľska. Leitmotívom ôsmeho ročníka boli diela akýmkoľvek spôsobom späté s mestom Levoča. Tie budú počas jedného mesiaca sprístupnené v kaviarni Mestského divadla v Levoči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.