pamätníku obetiam okupácie na Námestí sv. Egídia v Poprade. Pri pamätníku je zároveň pamätná tabuľa venovaná 19-ročnému Jánovi Bonkovi, ktorý na tomto mieste zahynul v prvý deň okupácie Československa.
POPRAD. Na včerajšej spomienkovej akcii sa zúčastnila aj rodina Jána Bonka. Jeho sestra Anna Malá nemôže ani po 40 rokoch zabudnúť na vtedajšie udalosti.
Spomienky blízkych stále bolia
"Aj keď je to štyridsať rokov, spomienky sú živé. Všetko som to videla. S mamkou som chodila vybavovať tie ťažké veci." Jána Bonka trafila guľka, keď sa snažil ukryť pred streľbou sovietskych vojakov vo dverách jedného z obchodov. Mladý muž nemal šancu. V nemocnici mohol lekár konštatovať už len smrť. V Poprade bolo podľa A. Malej v ten deň viacero zranených, ale len jej brat zraneniam podľahol. Ján Bonk je pochovaný v obci Hôrka (okr. Poprad), odkiaľ pochádza.
Bednár: Zlyhali politici a mocnosti, nie ľudia
Podľa Františka Bednára zo Svetového združenia československých politických väzňov v auguste 1968 zlyhali politici, svetové mocnosti, ale nezlyhali obyvatelia Československa. Mnohé z rodín prišli o svojich najbližších. Práve týmto obyčajným ľuďom by mal patriť prejav najhlbšej úcty. Ako povedal, včerajšie výročie je pre mnohých nechcené a nežiaduce. Malo by byť morálnou povinnosťou politikov a verejnosti nedopustiť, aby sa na 21. august 1968 zabudlo. Za stratu historickej pamäti označil F. Bednár vyjadrenia prezidenta, ktorý sa podľa neho v jednom rozhovore vyjadril, že je šťastný z účasti slovenských vojakov v Afganistane. "Podpora vojenskej okupácie prezidentom krajiny, ktorá bola vyše 20 rokov okupovaná cudzou armádou, je stratou historickej pamäte," povedal pred zhromaždenými počas dnešnej spomienky F. Bednár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.