môžu návštevníci vidieť až do konca septembra.
STARÁ ĽUBOVŇA. Výstava Ľubovnianska hradná pani je venovaná najmä ženám, ktoré kedysi originálne šaty zdobili. Ako múzejníci hovoria, práve ženy boli v histórii hradu v pozadí a dodnes sa o nich málo hovorí. Pohľad na ich oblečenie by mal byť preto miernym ospravedlnením niekdajším hradným obyvateľkám.
Ženským odevom dominovala španielska móda
Šaty z minulosti poukazujú tiež na rôzne ponímania ženy vo vtedajšom období. Odevy mníšky zobrazujú spojenie s Bohom, naopak čarodejnice spojenie s diablom. Zaujímavé sú aj kostýmy pod obrazmi, vytvorené práve podľa malieb. "Je to veľmi ťažká práca. Náročné je najmä tkanie i samotné šitie, ktoré ak chcete urobiť kvalitne, zaberie veľa času," povedala autorka odevov Mária Molenda z Poľska. Šaty pochádzajú aj z Anglicka, Francúzska a Španielska. Ich hodnota sa v niektorých prípadoch pohybuje v státisícoch. "Hlavná móda prichádzala pre mňa prekvapujúco zo Španielska, ktoré v tom období určovalo trend," poznamenal správca hradu Dalibor Mikulík.
Po sedemsto rokoch venujú pozornosť ženám
Spomedzi kostýmov iste zaujme ten, ktorý nosievala jedna z posledných žien anglického kráľa Henricha VIII. "Ten stínal jednu ženu za druhou, ale my tu máme kostým dámy, ktorá nebola zoťatá," priblížil D. Mikulík. Podľa neho sa za posledných sedemsto rokov na hrade ešte nikdy nevenovali ženám tak, ako v tejto sezóne. "Je to tak v spojitosti s kultúrnymi akciami, ale napríklad i s touto výstavou. Všetko úsilie sa doteraz venovalo kráľom, majiteľom, či kastelánom. Táto výstava i celá sezóna je istým ospravedlnením ženám," dodal Dalibor Mikulík.
PETER RINDOŠ
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.