MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Aj mesiac po povodniach, ktoré znečistili vodný zdroj pre obecný vodovod v Markušovciach v okrese Spišská Nová Ves, tečie z kohútikov kontaminovaná voda. Opakované rozbory dokázali, že obsahuje nebezpečné baktérie. Napriek tomu ju ľudia mesiac pili a používali na varenie. Pitnú vodu v cisternách priviezli do obce až tento týždeň. Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že vedenie obce podcenilo situáciu. Začal správne konanie voči obci a zvažuje uloženie pokuty. Starosta tvrdí, že opatrenia nariadené hygienikmi splnil a argumentuje tým, že je problém zohnať cisternu s pitnou vodou.
MARKUŠOVCE. Po júlových povodniach tiekla Markušovčanom z kohútikov mútna a zapáchajúca voda. Obecný úrad vyhlásil v rozhlase, že voda nie je pitná a zabezpečil vyčistenie vodného zdroja. Opakované rozbory vody však dokázali, že je stále mikrobiologicky znečistená a nevhodná na pitie. Hygienici nariadili obci zabezpečiť zásobovanie pitnou vodou dovozom z overených zdrojov. Prvá cisterna prišla do Markušoviec v pondelok. Dovtedy ľudia pili vodu z vodovodu, alebo si ju kupovali v bandaskách v supermarketoch.
Ľudia nevedeli
Hlásenia obecného rozhlasu o kontaminovanej vode mnohí Markušovčania nezaregistrovali. K cisterne ich po pitnú vodu s vedrami včera neprišlo veľa. „Hlásili raz pred mesiacom, že voda je zlá, nehlásili už potom viac nič. Až teraz zahlásili, že voda je závadná a že bude chodiť cisterna. Vodu z vodovodu sme obmedzili. Zdravotné problémy u nás, dúfam, nenastanú, mám ročného chlapca," obáva sa Mária Svobodová.
„Prišiel som po vodu, lebo hlásili, že voda je nepitná, ale neviem prečo," vraví školák Jakub Kirnág, ktorý s kamarátom pri cisterne napĺňa fľaše.
„Bolo vyhlásené obecným úradom, že voda je nepitná, ale neboli zabezpečené zdroje pitnej vody. Doma nám tiekla mútna a zapáchajúca voda. Každý pil vodu, aká bola. Mne sa nič nestalo, ale ostatní ľudia mali zdravotné problémy," vraví Eva Palkovičová.
Detí s hnačkami je viac
Detská lekárka Iveta Slivková vyšetruje v ambulancii v Markušovciach zvýšený počet detí s hnačkami, zvracaním a teplotami. „S vodou to určite súvisí, ale nedá sa potvrdiť, že je to len v súvislosti s používaním vody, pretože hnačky sú v lete častejšie, ako v iných obdobiach," uvádza pediatrička.
„Voda je mikrobiologicky závadná, sú tam určité baktérie, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy u oslabených jedincov, ale nemusia," informuje riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi Elena Gajdošová o aktuálnych rozboroch vody z markušovského vodovodu.
Vraj mali smolu
Markušovce nie sú jedinou spišskou obcou, ktorej vodný zdroj zaplavila voda. Podľa hygienikov majú smolu v tom, že kým v iných dedinách stačilo vyčistiť vodné zdroje a voda je tam už v poriadku, v Markušovciach je voda v obecnom vodovode stále kontaminovaná baktériami. „Pre všetky obce, kde došlo k zaplaveniu vodných zdrojov, sme vydali rozhodnutia s nariadením príslušných opatrení na ochranu zdravia. Aj po opatreniach, ktoré urobila obec Markušovce vyčistením vodného zdroja, voda ostala mikrobiologicky závadná. Vzorky boli odobrané trikrát, trikrát bola voda kontaminovaná. Opakovane sme skontrolovali situáciu a vydali opätovné rozhodnutie na zabezpečenie zásobovania obyvateľov cisternami," informovala E. Gajdošová. Cisterna však prišla do Markušoviec až tento pondelok.
Starosta: Nariadenia sme splnili
Starosta Ján Šofranko (Smer, SNS, HZDS) vraví, že nariadenia hygieny splnili. Posledné rozhodnutie dostali až 25. augusta a ako vraví, hneď zabezpečili cisternu. „Je s tým veľký problém, vodári majú len dve cisterny. Každý deň k nám chodí cisterna v inom čase, podľa toho, kedy ju uvoľnia," hovorí J. Šofranko.
Hygiena si o splnení opatrení myslí niečo iné. „Zahajujeme správne konanie a žiadame obec, aby odôvodnila svoje postupy a prečo rozhodnutie nebolo od samého začiatku plnené," uvádza E Gajdošová. Potvrdila, že Markušovciam hrozí pokuta. Podľa zákona sa môže vyšplhať až do výšky pol milióna korún.
Pokuty sa neobáva
Markušovský starosta sa pokuty nebojí. „Začalo sa správne konanie, to znamená, že máme vysvetliť, čo všetko obec urobila. Spravili sme komplexnú dezinfekciu prameňa, aj vodojemu. Musíme nájsť príčinu znečistenia. Je možné, že vodovod bude mesiac-dva odstavený a najmeme firmu, ktorá vyčistí rozvody. Zásobovanie cisternou mesiac-dva si predstaviť neviem," dodáva J. Šofranko.
Včera nebolo jasné ani to, či cisterna s vodou príde do Markušoviec počas nasledujúcich štyroch voľných dní. Všetko závisí od dnešných výsledkov rozborov. Ak budú v poriadku, Markušovčania môžu vodu z kohútika piť bez obáv. V opačnom prípade bude mať obec veľký problém so zásobovaním pitnou vodou. Cisterna na mesiac vyjde na viac ako 100-tisíc korún.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.