ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Rómovia z Bystrian v okrese Spišská Nová Ves sa vracajú domov z pracovných pobytov v Anglicku a v miestnej osade si stavajú domy. Murované príbytky tu rastú ako huby po daždi. Problémom však je, že poniektorí stavajú svoje domy na ornej pôde, čím porušujú zákon a riskujú pokutu až do výšky jedného milióna korún.
BYSTRANY. Stavby na ornej pôde nie sú jediným problémom v bystrianskej osade. Donedávna poniektorí stavali svoje domy dokonca na cudzích pozemkoch. Tento problém je, zdá sa, sčasti eliminovaný, poniektorí Rómovia si už kupujú parcely od súkromných osôb. Napriek tomu, že v Bystranoch vládne dennodenne čulý stavebný ruch, na stavebnom úrade v Spišských Vlachoch sme sa dozvedeli, že v poslednom čase vydali iba dve stavebné povolenia.
Chcú dom s kúpeľňou
"Peniaze som si legálne zarobil v Anglicku, aj pozemok som si kúpil, a to po 50 korún za meter štvorcový. Doteraz som sa s manželkou a štyrmi deťmi tlačil v chatrči, konečne chceme žiť normálne, mať kúpeľňu," nahnevane nám povedal jeden z Bystrancov, ktorý stavia dom na ornej pôde. V posledných mesiacoch si stavajú domy na ornej pôde štyria obyvatelia osady. Ako nám povedala Anna Mazurová zo stavebného úradu v Spišských Vlachoch, od roku 1991 však postavili Bystranci až 13 domov na takýchto miestach.
Narážajú na problémy?
"Keď môj pradedo jedol z deravého hrnca, neznamená to, že musím tak žiť aj ja," zdôraznil Roman Pačan. Rómovia nám v čase našej návštevy nahnevane opisovali, ako si na Slovensku nemohli nájsť prácu, konečne sa im to podarilo až v Anglicku. Prichádzajú domov, chcú žiť kultúrne, stavať domy, ale stále narážajú na problémy. "Iba za stĺp na elektriku musím zaplatiť 25-tisíc korún," posťažoval sa nám majiteľ novostavby na ornej pôde.
Za dva mesiace hotový dom
Zdá sa, že Bystranci sa s vervou doslova z večera do rána púšťajú do stavieb domov. Odborníkom na murárske práce je v osade Matej Dunka. Odhaduje, že za posledný polrok staval asi štyri domy. Nové príbytky vyrastú do dvoch až troch mesiacov. "Na stavbe pracuje minimálne 20 mužov, všetci si vzájomne pomáhame, ženy nosia napríklad vodu," priblížil M. Dunka, ako to v osade vyzerá.
Ľudí pribúda
Starosta obce František Žiga (RIS) kvôli tomuto problému požiadal o pomoc splnomocnenkyňu vlády SR pre rómsku komunitu Anitu Botošovú. Ako nám povedal, súčasný vývoj udalostí sa dal predpokladať, pretože ľudí v osade pribúda. Dnes ich v osade žije viac ako dvetisíc. Odkázaní sú stavať domy iba v osade, pretože poslanci prijali uznesenie, podľa ktorého stavebné parcely priamo v obci sú po 600 korún za meter štvorcový, kým v osade iba po 40 korún. Obec predáva osadníkom dokonca už pozemky pod chatrčami, aby mohli svoje príbytky zbúrať a stavať nové domy.
Situáciu riešia
Ako pre Korzár uviedla A. Mazurová zo stavebného úradu, situáciu v Bystranoch riešia. Podľa jej doterajších zistení je v osade 90 čiernych stavieb, toto číslo však nie je konečné. O riešenie situácie ich listom požiadal aj obvodný pozemkový fond. Ako sme sa dozvedeli, tí, ktorí stavajú domy na ornej pôde, musia svoj problém vyriešiť na obvodnom úrade. Ten môže pôdu prekvalifikovať na stavebnú parcelu, ale za splnenia určitých podmienok daných zo zákona.
Pomohli s územným plánom
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.