súčasnosti hotových a postupne ich budú odovzdávať do užívania.
STARÁ ĽUBOVŇA. Celý zámer zabezpečuje Ľubovnianske združenie miest a obcí. Na budovanie kompostovísk má k dispozícii peniaze z fondov Európskej únie. Ide o sumu takmer 18 miliónov korún.
Odovzdaný odpad spracujú
V súčasnosti sú už kompostoviská postavené. Podľa manažéra projektu ich teraz bude potrebné vybaviť príslušným náradím. "Celý systém je navrhnutý pre zneškodňovanie bioodpadu z úpravy verejnej zelene v jednotlivých obciach a pre spracovanie nadbytočnej produkcie bioodpadu od obyvateľov. Napríklad ten, kto nechce kompostovať doma, môže doviezť bioodpad na kompostovisko a odovzdať ho zdarma," vysvetľuje Š. Melkovič. Pri odpade bude potrebné oddeliť konáre od pokoseného trávnika. Poverený pracovník kompostoviska odpad od občana preberie a zaeviduje. Po technologickom spracovaní sa bude môcť odpad v nasledujúcej sezóne použiť na sadovnícke úpravy.
Vyškolili desiatky "kompostmajstrov"
Práve osveta medzi obyvateľmi je jednou z priorít celého projektu. V rámci nej už prebehlo stretnutie starostov obcí. Školiť začali takzvaných "kompostmajstrov". Doteraz ich bolo 56. "Koncom septembra pripravujeme koncepciu osvety. V nej sa budeme snažiť osloviť a informovať ľudí o podstatných veciach," dodáva Š. Melkovič.
S úplným spustením systému obecného kompostovania počítajú kompetentní v budúcom roku. "Projekt i jeho fungovanie je behom na dlhé trate. Napriek osvete si myslíme, že ľudia nebudú od začiatku vedieť, ako systém funguje. Veríme však, že v roku 2010 sa dostaneme na úroveň, ktorú od nás očakáva Európska únia," poznamenáva manažér.
Od spomínaného roku totiž bude každá obec povinná biologický odpad separovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.