hlavne českí turisti. Ide o vyznávačov športu, ktorý je v našich zemepisných šírkach relatívne neznámy nordic walking, alebo po slovensky nordická chôdza.
SPIŠSKÝ HRAD. Na Spišskom hrade sme si s palicami všimli manželov Bočkovcov z českej Plzne. S úsmevom nám prezradili, že tomuto športu sa venujú dva roky. "Tu na Spišskom hrade sme sa stretli aj so začudovanými pohľadmi či poznámkami typu asi idú v lete lyžovať či aha - idú na medvede," prezradil nám český manželský pár.
Náročnejšia prechádzka
Spišský hrad predstavuje mierne náročnú prechádzku. Prvý, takzvaný šliapací úsek, čaká na návštevníkov hneď potom, čo zaparkujú svoje auto na parkovisku pod Spišským hradom. Nasleduje asi kilometrová trasa, asfaltová cesta s prudkým stúpaním do kopca. Z nádvoria priamo do zrúcaniny hradu tiež vedie strmá cestička, na dôvažok vydláždená kameňmi. Spomínané palice sú vraj preto naozaj dobrým pomocníkom.
Vždy v kufri auta
"U nás je tento šport v móde asi dva roky, prišiel k nám z Nemecka. My sme to odkukali od známych," prezradili nám Bočkovci. Manžel má zdravotné problémy s kĺbmi, palice sú preto pre neho pomocníkom na nezaplatenie. "Neštudovali sme žiadnu literatúru, iba sme sa známych pýtali, ako to funguje. Kúpili sme si palice, neboli ani drahé. Všade, kam ideme, berieme si ich so sebou. Jednoducho ich iba zložíme a dáme do kufra auta," vysvetlili nám manželia, ktorí tohtoročnú dovolenku trávia okružnou jazdou po východe Slovenska.
Dve hodiny s palicami
Pravidlá pri chôdzi
Monika Gaubmann má preštudovanú aj odbornú literatúru. Tento šport síce vyzerá ako jednoduché chodenie, aby sa však dostavil patričný výsledok, je nutné dodržiavať pravidlá. "Pravá noha a ľavé rameno sa spolu pohnú dopredu, nasleduje ľavá noha a pravé rameno. Nohou sa treba dotknúť zeme najprv špičkou, potom nasleduje celá šľapa. Ruky musia byť ohnuté do pravého uhla," radí Monika. Z naštudovanej literatúry, ale aj z vlastnej skúsenosti vie, že tento šport precvičí 90 percent svalov a prekrví celé telo.
--FAKTY--
Nordic walking
Nordická chôdza je športová aktivita vyvinutá vo Fínsku v roku 1920. Kvôli svojim prednostiam sa rozšírila po celom svete. Pomaly sa stáva populárnou aj na Slovensku. Dá sa vykonávať počas celého roka a má výborné účinky na svaly, chrbát a srdce. Hlavný rozdiel spočíva v špeciálne navrhnutých paliciach a ich efekte. Sú vyrobené z materiálov, ktoré zmierňujú tvrdé vibrácie pri kontakte so zemou. S bežnými palicami sa vibrácie prenášajú priamo do tela.
Je to jednoduché cvičenie s mnohými výhodami:
- zrýchľuje funkciu srdca a žíl
- zrýchľuje frekvenciu tepu srdca (pri bežnom vytrvalom chodení srdce udiera frekvenciou približne 130 úderov za hodinu, pri nordickej chôdzi sa zvýši o 5 - 17 úderov)
- upravuje krvný tlak a cholesterol
- zvyšuje vstrebávanie kyslíka
- urýchľuje trávenie tukov
- využitie palíc značne zvyšuje spaľovanie kalórií v porovnaní s bežným chodením
- znižuje záťaž kolien
- znižuje záťaž ostatných kĺbov
- používanie palíc zvyšuje bezpečnosť na šmykľavom a nerovnom povrchu
(Zdroj: internet)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.